Striatus - první 3D tištěný betonový most

Striatus - první 3D tištěný betonový most
Adresa: Giardini della Marinaressa, Benátky, Itálie
Realizace:5.-11.2021
Zastavěná plocha:50 m2


Londýnská architektonická kancelář Zaha Hadid Architects (ZHA Code) vytvořila společně s curyšským výzkumným institutem Block Research Group (BRG ETHZ) první trojrozměrně vytištěný betonový most, který je vyskládaný z celkem 53 prefabrikátů a nepotřebuje žádné dodatečné pojivo ani ocelovou výztuž. Klenutý most byl dočasně instalován v zahradách Giardini della Marinaressa v rámci 17. architektonického bienále v Benátkách. Výsledná organická forma v sobě propojuje tradiční klenbu používanou tisíce let a pokročilé počítačové navrhování s robotickou výrobou, která používá materiál pouze tam, kde to je z konstrukční hlediska nezbytné a nevzniká žádný odpad. Realizace experimentálního mostu byla možná díky podpoře švýcarského giganta v oblasti stavebních materiálů skupině Holcim a výrobního zázemí rakouské společnosti incremental3D zaměřující se na prostorový tisk betonových konstrukcí. Komplikovaná lávka o půdorysných rozměrech 16,6 × 11,7 metrů má celkem pět nástupních bodů. V některých místech místech se oblouky spojují a jinde rozpojují. Jedná se tak spíše o srostlici několika mostů. Mezi jednotlivé betonové bloky byly umístěny neoprenové vložky, aby se snížilo tření a tlaky mezi jednotlivými prefabrikáty a bylo možné po skončení bienále most znovu rozebrat a snadno recyklovat.Geometrie podporující pevnost a stabilitu
Most Striatus, dosahující stability pomocí geometrie, stojí výhradně díky tlakovým silám bez potřeby výztuže. Za použití pokročilých technologií, počítačovým návrhem počínaje a robotizovanou výrobou konče, oživuje Striatus tradiční postupy stavitelů.
 
Cirkulární stavba
Striatus byl navržen tak, aby se materiál umístil pouze tam, kde je nezbytný, což výrazným způsobem snižuje ekologickou stopu stavby. Jelikož nemá žádnou výztuž a montáž probíhá tzv. suchou cestou bez pojiva je možné most opakovaně složit a rozložit.
 
Nový jazyk, jímž se může beton v architektuře vyjadřovat
Striatus otevírá svět možností s betonem použitým v designu, který je obeznámen se stavebními postupy a výrobou a je ekologicky odpovědný. Materiál je přesně umístěn, abychom vybudovali více s použitím méně materiálu.
Zaha Hadid architects, Block Research Group
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Zaha Hadid Architects