Split House

Split House
Spolupráce:Alice Edmonds, Jayme Collins, Rob Kolak
Realizace:2019
Užitná plocha:180 m2
Plocha pozemku:580 m2


Fotograf: Peter Bennetts
Dům je charakterizován řadou prostorů, které byly rozděleny, přeskupeny a následně znovu spojeny tak, aby vznikl kompaktní architektonický celek.
Přáním bylo, aby se širší rodina a přátelé mohli pohodlně setkávat ve společenské části orientované na sever. Dalším požadavkem bylo, aby obývací pokoj, jídelna a kuchyň byly od sebe vzájemně oddělené. To vše za účelem, aby mohla rodina trávit klidné chvíle pohromadě. Díky prostorovým kvalitám stávajícího domu bylo možné tato přání splnit. Tým architektů vymyslel kolem rozdělených a obrácených místností příběh, vytvořil spojovací prvky a tím zachoval vizuální soudržnost.
Nová nástavba navazuje na stávající linii střechy a vyznačuje se vyříznutým hřebenem, kam dopadá severní světlo. Spodní část střechy rozděluje prostor na dvě části; na východní straně se nachází kuchyň s jídelnou a na západní obývací pokoj. V interiéru je rozdělení do dvou částí vyjádřeno sníženým stropem.
Koncept rozděleného domu posilují jemné interiérové prvky. Každý z nich odráží spojení a individualitu jednotlivých členů rodiny, kteří zároveň drží pohromadě. Vzorové prvky nástavby jsou patrné i ve složení kuchyňského stolu, koupelnový nábytek je členěn do trojúhelníkových tvarů a severní terasa zdůrazňuje půdorysný tvar střechy, který napodobuje obrácený stín budovy.
překlad Jana Navrátilová (29.10.2020)
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od FMD Architects