Sídlo Nadace Prada

Fondazione Prada Milan

Sídlo Nadace Prada
Adresa: Largo Isarco 2, Miláno, Itálie
Investor:Fondazione Prada
Projekt:2008
Realizace:2018
Užitná plocha:18900 m2


Kritici Remu Koolhaasovi často vytýkají jeho cynické glosování a prvoplánové poutání pozornosti. Jeho klienti neřeší sociální otázky nebo trvalou udržitelnost. Samotný Koolhaas však má tendenci vyjadřovat se k veškerému dění (od megapolí po venkov, od umění po zemědělství, od vizionářství po ochranu památek), což je vždy třeba brát s rezervou. Za bulvární nadsázkou se však ukrývají kritické úvahy, které dokáží uspokojit protilehlé póly konzumentů současné architektury. Jedním z takových příkladů je přestavba bývalé palírny ginu v průmyslovém areálu Largo Isarco na jižním předměstí Milána, která dnes slouží jako nové sídlo umělecké nadace spadající módní značku Miuccia Prada. Koolhaas svou provokativní intervencí trochu rezignovaně odkazuje i sám na sebe, ale také si cení historického odkazu, zachovává jej a zlacením dokonce povyšuje. Stavba tohoto globálního architekta je překvapivě úzce spjatá s místem. Pozorný návštěvník Milána si během svých procházek povšimne na chodnících, náměstích a dokonce i před milánskou katedrálou všudypřítomných roštů, které jsou vyústěním ze systému podzemních drah – neviditelného města pod městem. Zatímco moderna nahradila kámen za omítku nebo keramický obklad, tak si Miláno i ve 20. století uchovalo svoji kamennou tvář. Od mramoru přes žulu až po hrubý travertin s viditelnými mušlemi. Právě tyto dva postřehy z návštěvy města zkomponoval Koolhaas do svého projektu milánské galerie Prada, ale nebyl by to 'létající Holanďan', kdy návrh částečně neznevážil a materiálově neposunul.
číst dále
Je překvapivé, jak velký rozmach se odehrál v uměleckých oblastech při tak nízkém počtu typologií pro jeho vystavování. Zřejmě ke spokojenosti všech se stal opuštěný průmyslový prostor výchozí preferencí pro vystavování umění - je atraktivní, protože jeho předvídatelné podmínky nezpochybňují umělcovy záměry - občas jsou oživený výjimečnými architektonickými gesty.
Nové sídlo Nadace Prada se také promítá do bývalého průmyslového komplexu, ale s neobvykle rozmanitým prostorovým uspořádáním. K tomuto historickému repertoáru přidáváme tři nové budovy - velký výstavní pavilon, věž a kino -, takže nová Nadace Prada představuje vedle uměleckých sbírek také skutečnou sbírku architektonických prostorů.
Nadace Prada není konzervační projekt ani nová architektura. Dva stavy, které se obvykle drží odděleně, se tu střetávají ve stavu permanentní interakce - nabízí soubor fragmentů, které se nespojují v jediný ucelený obraz, ani nedovolí, aby některá část dominovala nad ostatními.
Nové, staré, horizontální, vertikální, široké, úzké, bílé, černé, otevřené, uzavřené - všechny tyto kontrasty vytvářejí škálu protikladů, které definují novou Nadaci Prada. Zavedením tolika prostorových proměnných podpoří komplexnost architektury nestabilní, otevřené plánování výstavního programu, kde umění a architektura budou těžit ze vzájemných výzev.
OMA
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od OMA