Rustonka

Rustonka
Adresa: Sokolovská 690/115, Karlín, Praha, Česká republika
Investor:White Star Real Estate
Developer: J&T Real Estate
Projekt:2010-19
Realizace:2019
Užitná plocha:40500 m2
Zastavěná plocha:7000 m2


Spolupráce
Architekt a HIP: Miroslav Peterka
Architekt: Aneta Všechovská Zadáková
Krajinářský architekt / celkový koncept řešení a projekt: Martin Barry
Krajinářský architekt / návrh zahradních úprav: Jana Pyšková
Umělecké dílo – architektonický koncept: CMC ARCHITECTS
Objekt Vista Mars – autor: Jiří Příhoda
Statika: NĚMEC POLÁK
Technické zařízení budovy / vzduchotechnika, vytápění, chlazení, kanalizace, vodovod, plyn: AREA TZB
Elektro / silnoproud, slaboproud: EXPLAN
Měření a regulace: SAUTER
Generální dodavatel: Sdružení Geosan – Bak
Motto
Trojúhelníková parcela. Tři strany, tři domy.
Rafinovaná geometrie tří solitérních objektů.
Náměstí s průhledy. Zeleň. Fontány. Socha.
Stíny, světlo, ranní opar, západ slunce.

Místo
Administrativní komplex je zrealizován na ploše bývalých Pražských akciových strojíren, dříve Ruston a spol., známý pod zlidovělým názvem Rustonka. Trojúhelníková parcela je vymezena ulicemi K Olympiku, Sokolovská, Rohanské nábřeží a U Rustonky, poblíž sídliště a stanice metra Invalidovna a hotelu Olympik.

Koncept
Velkorysé jednoduché objemy administrativních budov jsou na pozemku umístěny zdánlivě nahodile. Ve skutečnosti finálnímu řešení předcházelo nespočet variant výpočtů ploch a úhlů, rozmístění a velikost jednotlivých hmot, a zkoumání jejich vzájemných vazeb. Výsledkem je pečlivě zkonstruovaná geometrie tří stejných objemů a volného prostoru mezi těmito objemy.

Architektura
Architektonické řešení odkazuje na původní industriální charakter lokality a její genius loci. Velké hmoty, sedmipodlažní kancelářské budovy, vybavené špičkovou technologií, stroje na práci. Industriální cihelná fasáda v barvě černé a hnědé, štíhlá vysoká okna s výraznými šambránami a venkovními žaluziemi. V přízemí obchodní plochy, kavárny, restaurace. Velkorysé vstupní lobby s výraznou markýzou. Střešní krajina, plná technologií, s terasami, krytými vysokou atikou a žaluziemi.

Veřejný prostor
Návrh veřejného prostoru mezi budovami se stal pro autory samostatným tématem. Spoluautorem celkového konceptu rozvržení terénu a zpevněných venkovních ploch je krajinářský architekt Martin Barry. Základní geometrie se v návrhu dělí a rozpadá na jednotlivé linie, prvky, materiály. Celková kompozice je horizontálně i výškově rozdělena na jednotlivé široké chodníky podél objektů, propojených rampou a schody, poblíž centrálního náměstí jsou umístěny dvě fontány. Rostlý terén je od zpevněných ploch oddělen opěrnými stěnami. Na zatravněné ploše jsou atypické lavice k sezení. Divoký charakter zeleně, odkazující k industriální historii místa, vznikl v úzké koordinaci autorů s krajinářskou architektkou Janou Pyškovou.

Umění
Na piazzettě mezi budovami se autoři, ve spolupráci s investorem, rozhodli umístit nepřehlédnutelné umělecké dílo s názvem "Vista Mars" od sochaře Jiřího Příhody, laureáta ceny Jindřicha Chalupeckého v roce 1997. Futuristická ocelová otáčející se spirála s leštěným nerezovým povrchem, s panoramatickým snímkem Marsu na velkoplošné obrazovce, s možností vstupu dovnitř objektu.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od CMC architects, a.s.