Nové sídlo finanční skupiny J&T

Nové sídlo finanční skupiny J&T
Projekční tým:Evžen Dub, Gabriela Sekyrová, Pavel Paseka, Aneta Všechovská Zadáková, Josef Knížek, Taťána Čmelíková
Adresa: Sokolovská 700/113a, Karlín, Praha, Česká republika
Investor:J&T Real Estate
Projekt:2013-20
Realizace:2020
Užitná plocha:18000 m2
Zastavěná plocha:2250 m2


Spolupráce
Umělecké dílo Stellar Dust: Bomma
Umělecké dílo Art Wall: Michal Škapa
Infografika: Side2 - Tomáš Machek
Stavební část, statika: Obermeyer Helika
Dopravní řešení: Ateliér DUA
Technické zařízení budovy: Area TZB
Elektro: Colsys, EZH
Měření a regulace: SAUTER
Požární řešení: AMPeng
Krajinářská architektura: Jana Pyšková
Realizace: Sdružení Geosan - Metrostav
Vedoucí projektu: JUDr. Ing. Karel Kutnohorský, Ing. Milan Kolaja
Realizace interiéru: Stavební Interiérové Systémy s.r.o.
Nové sídlo J&T, na rozhraní pražského Karlína a Libně, urbanisticky doplňuje nedávno dokončený administrativní areál Rustonka. Od svých sousedů se však výrazně odlišuje vnějším výrazem fasády i vnitřní náplní budovy.

Svět financí se skládá z různých prvků, vše musí fungovat a do sebe zapadat. Kontinuální fasáda tento svět odráží. Technická racionalita je doplněna o nepravidelné členění, které je inspirováno pracemi významných abstraktních malířů a sochařů. Jasnému ortogonálnímu členění odpovídá i základní rozložení prostor uvnitř budovy, podtržené originálním grafickým návrhem vnitřního orientačního systému celého objektu. Grafické ztvárnění písma, znaků či geometrie liniových svítidel vychází právě z výrazné grafičnosti fasády.

KOMFORT PRO VŠECHNY
Při návrhu interiéru byl prioritní komfort každodenních uživatelů, tedy zaměstnanců a klientů. Konceptu předcházel průzkum, ve kterém měli zaměstnanci možnost vyjádřit, co jim v práci chybí a co by si přáli. Jedním z hlavních požadavků bylo mít dostatek prostoru pro setkávání, ať už pracovní, či neformální. Lidé tráví v práci hodně času a měli by se tu cítit dobře, celý prostor tak byl spíše navržen jako obytný než kancelářský.

MÍSTO PRO SETKÁVÁNÍ I RELAXACI
Kanceláře ve všech patrech navazují na fasádu, aby dovnitř pronikalo světlo. Oddělené jsou skleněnými příčkami, pro větší pocit soukromí si tu však mohou zaměstnanci zatáhnout záclony. V každém patře pak nalezneme také pracovní a relaxační mixzónu, kam mohou zaměstnanci zajít na kávu či si zde udělat krátkou poradu.

Kromě standardních kancelářských podlaží se v budově nachází prostorné Work Café, které se rozprostírá příčně přes celé šesté patro. Kromě jídelní části s plně vybavenými kuchyňkami a fresh lednicemi jej dále tvoří studovna, uzavřený přednáškový sál a centrální prezentační prostor, který lze flexibilně upravovat podle počtu účastníků a účelu akce. Vedle kavárenského posezení či jídelních stolů tu zaměstnanci najdou také příjemné sedačky a různá zákoutí, ve kterých se mohou vzájemně setkávat či si naopak užít maximálního soukromí.

Pro práci i relax je přichystána i střešní zahrada, která nabízí nejen krásný výhled na centrum Prahy a Hradčany, ale také vše potřebné pro práci a zábavu. Vedle wifi a různorodého posezení je zde připraveno také zázemí pro catering na případné akce.

Zaměstnancům je k dispozici soukromé fitness či kolárna se šatnou a spr- chami. Součástí budovy jsou také prostorné garáže s myčkou a nabíječkami na elektromobily.

DŮM PLNÝ UMĚNÍ
Výrazná a silná budova, která svým projevem akcentuje vztah investora k nedílné součásti jeho zájmu – umění, dala autorům možnost v interiéru využít organického zakřiveného tvarosloví kontrastního vůči rigidnosti fasády.

Vstupní hale dominuje dvacet metrů dlouhé osvětlení z českého křišťálu. Umělecké svítidlo Stellar Dust představuje jednu z největších novodobých světelných instalací u nás. Celkem 726 křišťálových kapek vzniklo dle návrhu architektů ve sklárně Bomma ve Světlé nad Sázavou. Na světelnou vlnu navazuje vlna dřevěná. Oba tyto prvky jsou vytvořeny pomocí unikátních parametrických definic. Zatímco Stellar Dust vychází z prostorových vazeb ve vstupní lobby, zakřivený podhled v kavárně, jež volně navazuje na vstupní halu, je algoritmickým přepisem geometrie ženského těla.

Uměleckou interiérovou vestavbu, která pomocí jemných oblých tvarů člení prostor a nabízí různá pobytová zákoutí, nalezneme v prostoru Work Café. Tam se také nachází velkoformátová nástěnná malba Michala Škapy.

Skutečnost, že je umění součástí života banky, dokazuje také galerie Magnus Art, kterou banka otevřela veřejnosti. Cílem galerie je představovat soukromé sbírky česko-slovenských sběratelů. Jako první představila banka svou vlastní sbírku, která zahrnuje díla laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého za třicet let své existence.

Všechna podlaží osmipatrové budovy pak zdobí díla talentovaných studentů z malířských ateliérů vysokých uměleckých škol a díla současných tuzemských umělců.

PROPOJEN S OKOLÍM
Nejen galerie je otevřena veřejnosti. Ambicí projektu bylo nevytvářet uzavřený bankovní svět, ale navázat objekt na městský život a integrovat jej do existující urbanistické struktury. Nedílnou součástí objektu se tak stala kavárna a restaurace Café Rustonka, která je také přístupná veřejnosti a nabízí neotřelý, architektonicky zajímavý prostor pro soukromé i pracovní setkání.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od CMC architects, a.s.