Rozhledna Kraličák

Rozhledna Kraličák
Investor:Ski Kraličák
Projekt:2017
Realizace:2018
Užitná plocha:12 m2
Zastavěná plocha:18 m2


Statika: Static solution s.r.o. – Ing. Tomáš Fremr, Ph.D.
Projekce a realizace: Taros Nova s.r.o. – Ing. Ondřej Orság

Celoročně otevřená, 35 metrová rozhledna z modřínové kulatiny je středem lyžařského areálu Kraličák.
Rozhledna je výsledkem několikaleté spolupráce s místním skiareálem Kraličák. Je umístěna na nejvyšším bodě mezi Hynčicemi a Stříbrnicemi (vrch Štvanice 866 m.n.m.). Pomyslný střed areálu na kopci v lese mezi sjezdovkami. Okolo nádherná, dramatická a rozlehlá krajina. Staré město, výhled na celé Jeseníky, na druhé straně hustě zalesněné úbočí Králického Sněžníku, kde pramení řeka Morava. Zadání bylo splněno, celoročně otevřená 35 metrů vysoká rozhledna, umístěná na horní stanici lanovky – střed areálu. Věž zde stojí jako sebevědomý štíhlý kulatý obelisk. Bod uprostřed. Jednoduché konstrukční schéma, štíhlá 35m vysoká vertikála zajištěná lany. Při konstruování jsme hledali úsporná, racionální řešení, která by byla odpovědí na zadání. Snažíme se vycházet z místa. Kámen/dřevo. Jako konstrukční materiál jsme zvolili modřínovou kulatinu. Je zde použitá více méně tak, jak stojí všude okolo. Kmeny na stojato propojené mezi sebou vynášejí vyhlídkovou podestu, proti povětrnosti chráněnou bezpečnostním sklem. Ve středu věže visí kulaté dřevěné schodiště, jako kyvadlo vyrovnává nápory větru. Po 152 schodech vystoupáte až nad špičky okolního lesa. Nad vámi už budou jen signální červená světla a větrná korouhev. Dimenzování nebylo jednoduché, toto místo je namáhané silným větrem a sněhem/námrazou. Kulatina je po 5 metrech výšky napojovaná přes ocelový styčník, ke kterému je připojený ztužující polygon/trojúhelník. V těchto místech jsou i přípoje jednotlivých táhel. Vodorovné a torzní síly zachycují ocelová lana kotvená do patek ve vzdálenosti 15 m od rozhledny. Modřín je sám osobě velmi trvanlivý i na povětrnosti, navíc je zde použitá tlaková impregnace, dřevo není v kontaktu se zemní vlhkostí a spoje jsou navrženy jako vysychavé, proto věříme, že zde rozhledna vydrží minimálně 30 let.
David Kubík

Použité materiály a produkty
- ŽB základy – beton C30/37
- Mikropiloty – ocelové trubky průměru 89 mm a 109 mm (ocel S355), kořen průměru 200 mm a 300 mm
- Hlavní sloupy věže i odpočívadla - dřevěná modřínová kulatina (C24), tlakově impregnovaná, průměr cca 280 mm
- Dřevěné nosné prvky schodiště, nosné prvky prosklené vyhlídky a ostatní nosné prvky vyhlídky – hoblované modřínové hranoly (C24)
- Ocelové prvky nosné konstrukce věže i odpočívadla – ocel S355 J2, žárově zinkovaná
- Spojovací materiál v pevnostní třídě 8.8 (žárový zinek)
- Vnější nosné lana – pozinkovaná ocelová lana průměru 20 mm CS818 – 1960 MPa, kombinace systémových a atypických koncovek z oceli S355 J2
- Prosklené plochy v hliníkových rámech, sklo kalené /Connex
- Obklad stěn odpočívadla a podlaha odpočívadla – modřínové prkna 
- Střešní plášť (mimo prosklené plochy) – jednoplášťová střecha s foliovou krytinou a kačírkem /EPDM
- Letecké osvětlení (střecha věže) / Sofim
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Huť architektury Martin Rajniš