Rodinný dům v Berouně

Rodinný dům v Berouně
Hlavním účelem projektu bylo navrhnout dům, který bude odpovídat charakteru místa a nevelké parcely, dům, který dokáže splnit všechny požadavky investorů a poskytne jim soukromí a příjemné zázemí pro život.
Daný pozemek na okraji zastavěné části Berouna má specifický charakter – výrazně se svažuje od přístupové silnice směrem na sever k pásu vzrostlé zeleně a sousední domy po stranách stojí poměrně blízko.
Hlavní výzva proto byla vyrovnat se s výškovým rozdílem, orientací a odstupy od sousedů. Umístění domu tak v podstatě vychází z těchto podmínek – dům je posazený k severní straně pozemku, aby před ním mohla vzniknout obytná terasa orientovaná na jih, zároveň je zapuštěný od úrovně silnice kvůli soukromí i s ohledem na průběh svahu terénu. K domu pak do tvaru L přiléhá na východě menší objekt se saunou a relax prostorem v úrovni terasy a velkou garáží s dílnou a skladem v podlaží nad ní, které navazuje na úroveň příjezdové silnice. Podél garáže pod lehkou průhlednou pergolu vede přístupové schodiště, aby obyvatelé mohli po příjezdu pokračovat sice exteriérem, ale už suchou nohou k vlastnímu vstupu do domu o podlaží níž.
Hlavní obytný prostor díky velké prosklené stěně navazuje přímo na terasu a pomyslně se rozšiřuje do zahrady. Při severní straně se nachází kuchyně s dlouhým oknem, které umožňuje průhled skrz celou šířku domu do zeleně na severní straně.
Západní část domu funguje jako privátní zóna. Ložnice mají okna orientovaná do strany směrem k vzdálenějšímu sousedovi, koupelna se otevírá do zeleně na sever. Na protějším konci domu směrem k bližšímu sousedovi se nachází vstupní zóna a pracovna s oknem na sever do zeleně. Při pohledu z ulice je tak pro kolemjdoucí viditelný pouze nájezd ke garáži a potom dlouhý pás zeleně, který tak chrání pobytovou terasu i objekt na spodní úrovni od pohledů z ulice – dům je tak v podstatě cizím očím skrytý…
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Markéta Bromová