Rodinný dům Střekov V

Rodinný dům Střekov V
Adresa: Střekov č.p. 11, Střekov, Ústí nad Labem, Česká republika
Projekt:2011
Realizace:2012-18
Užitná plocha:125 m2
Zastavěná plocha:145 m2
Plocha pozemku:3064 m2
Obestavěný prostor:500 m3


Místo
Cíp bujně rostoucí vegetace odděluje intenzivně obydlené území normalizačního sídliště na kopci (Kamenný Vrch) a okraj řídké předválečné individuální zástavby pod ním.
Původně plynulý přechod mezi kultivovanou obytnou a zemědělsky využívanou krajinou je nyní hranicí - zlomem.
Trhlina mezi místy s hledanou (sídliště) a ztracenou (zanikající velkorysé vily) identitou je divočina a stavebníkův pozemek nese její atributy - nejistotu, příležitost, tajemství a krásu.

Dům
Jen malá část zahrady je vhodná pro stavbu. Je tu relativně rovný terén a pozemek dostupný pěšky i autem. Navíc se zde protínají dva pro pozemek určující směry.
Severo - jižní směřující skrz brány ovocných stromů do hloubi divočiny je kolmo perforován otevřenou cestou k horizontu nad protějším břehem Labe.
Dům je strukturován místem a jeho charakterem, stejně jako mohutnými zásobami stavebníkem nashromážděných stavebních materiálů a dílců.

Archetyp nízké pultové střechy s vlnitou krytinou, spolu s množstvím na malé ploše užitých motivů, odkazuje k fenoménu zahradních domů a chat s jejich dočasností, proměnlivostí, často mimochodnou krásou a svárem nahodilosti s řádem.

Stavebník je historik, entuziasta a sběratel, proto předpokládáme další bohaté vrstvení v čase.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Ano!
Bohuslav
27.04.18 05:51
kreativní respekt
Marie Procházková
28.04.18 08:42
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od 3+1 architekti