Rodinný dům pro rodiče

Rodinný dům pro rodiče
Projekt:2016
Realizace:2019
Zastavěná plocha:66 m2


Stavba byla prováděna svépomocí za velké podpory rodiny a s pomocí spolužáků z Fakulty architektury. Díky tomu mohla být celková cena přibližně 1,5 mil. Kč
Situace
Parcela se nachází v centru obce Stará Červená Voda, v bývalých Sudetech v Jeseníkách. Na pozemku stála původně stavba domu s hospodářským zázemím v podobě chléva a stodoly v zadní části.

Žulové stěny stodoly jsme se rozhodli zanechat jako památku na skvělou kamenickou práci původních obyvatel. Rodinný dům, který byl vyzděn ze smíšeného zdiva opuky a cihel, byl však již v dezolátním stavu a nebylo jej možné zachránit. Většina kamenů nebyla odvezena na skládku, ale byla recyklována a použita jako výplň pro gabionové oplocení. Nová dřevo stavba rodinného domu byla umístěna mezi původní žulové stěny stodoly. Mezi novou a původní stavbou byla zachována provětrávaná mezera, která byla shora překryta oplechováním.
Stavbu domu doplnila příčně stavba ateliéru / garáže. Mezi domem a ateliérem tak vzniklo multifunkční „náměstíčko“, centrum celé parcely. Je zde možné sušit prádlo či provádět drobné kutilské práce, mohou se tady hrát vnoučata nebo se sejít širší rodina u společného stolu. Díky tomuto uspořádání se obě části zahrady propojily.
Zahrada je nyní funkčně členěná na dvě části. Část užitnou, s vyvýšenými záhony vzadu, a část obytnou, s terasou a bazénkem pro děti ve předu. Na pozemku jsou postupně vysazovány původní odrůdy ovocných stromů.
Postupně na zahradě přibývají další malé stavby, jako kůlna kůlna na dřevo a nářadí, nebo pec na chleba.

Dispozice domu
Dům je určen pro starší pár, rodiče čtyř již dospělých dětí, kteří se po celém životě stráveném v panelovém bytě rozhodli splnit si svůj sen o bydlení v domě se zahradou.
Dům je nepodsklepený, má jedno nadzemní podlaží a podkroví. Celková zastavěná plocha domu je 66 m².
První podlaží je určeno pro rodiče. Nachází se zde zádveří, koupelna, technická místnost, obývací pokoj s jídelnou a kuchyní a ložnice. Počítá se s omezením pohybu obyvatel v budoucnosti, proto je celé podlaží bez prahů a v koupelně se otočí i vozíček pro handicapované.
Schodištěm v zádveří se vychází do obytného podkroví. Zde jsou navrženy dvě místnosti, které slouží jako ložnice pro návštěvy, především děti s vnoučaty a šatník.

Konstrukce
Trámový systém z KVH řeziva byl skládán jen s minimem spojovacích materiálů a konstrukce byla zateplena foukanou celulózou. Pro zlepšení akumulačních vlastností dřevostavby byly obvodové stěny mezi trámy vyzděny z nepálených cihel a omítnuty v interiéru hliněnou omítkou. Konstrukce je difuzně otevřená. Hliněné omítky mají skvělou schopnost absorbovat vzdušnou vlhkost, kterou poté postupně uvolňují. Atmosféra v interiéru je tedy velmi vzdálená atmosféře suchého vzduchu v panelovém bytě. Exteriér je opláštěn opalovaným smrkovým dřevem. Tato metoda ochrany fasády původně přišla z Japonska (shou sugi ban). U nás se ale podobnou technikou chrání například podzemní části dřevěných kůlů v oplocení již po staletí. Zuhelnatělý povrch chrání dřevo proti povětrnostním podmínkám, ale i proti houbám a mikrobům. Okna jsou dřevěná s izolačním trojsklem a jsou oplechována pozinkovaným plechem. Střecha je z černého falcovaného plechu. Dominantou východní fasády je také exteriérový nerezový komín. Dům je z jihu doplněn o kamennou terasu, která je stíněná textilní plachtou. Díky přesahu původních stěn stodoly z jihu, ale také díky posuvnému stínění z východu, nehrozí přehřívání stavby.

Stavba odpovídá nízkoenergetickým standardům. Vytápění zajišťují kamna na tuhá paliva, jako sekundární zdroj slouží elektrické topné kabely. V budoucnu je plánována instalace solárních panelů.
TŘI.ČTRNÁCT architekti
7 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Starý dům
ježek
03.12.20 09:33
Starý dům
David
03.12.20 08:55
Starý dům 2
ježek
04.12.20 08:44
HRDOST
BRANO
04.12.20 09:44
Schöner Wohnen
Vích
04.12.20 03:13
zobrazit všechny komentáře