7 komentářů
Starý dům
ježek
| 03.12.20 09:33
Novostavby jsou citlivé, kontextuální a povedené. Jen neodolám okomentování okřídleného argumentu, že starou stavbu "nebylo možné zachránit". V drtivé většině případů to zkrátka není pravda a slouží to jen jako pohodlná záminka, proč staré nahradit novým a komfortnějším. Kde je vůle, zachránit jde takřka cokoliv, i kdyby z toho zbývaly jen obvodové zdi (obzvláště pokud jsou tyto z cihel a kamene). Na fotkách streetview není původní stavení žádnou ruinou na spadnutí, ale normálním, i když zanedbaným domem. Chtít nahradit staré novým nemusí být apriorně špatně, ale je podle mě lepší to otevřeně formulovat jako záměr.
Starý dům
David
| 03.12.20 08:55
Pravdou je, že streetview neukáže vše. Zdi ze smíšeného zdiva s vlhkostí vzlínající do výše hlavy vysokého muže, pod úrovní terénu jsou tak nákladný problém k řešení, že je pouze na investorovi, statikovi a architektovi, aby zhodnotili, kde je ještě zachování staré stavby rentabilní a kde již nikoliv. A asi Vás pane Ježku zklamu, ale streetview nabízí pouze omezený pohled na svět.
Starý dům 2
ježek
| 04.12.20 08:44
Rozhodnutí je ale právě o tom, co říkáte - zda je zachování rentabilní. Nikoli možné, poněvadž pokud je k tomu vůle, možné je to vždy. Třeba by bylo potřeba zdivo sanovat a to by bylo drahé, to samozřejmě ze streetview nepoznám. Ať ale byly problémy jakékoliv, šlo je řešit, a nemůžu proto přijmout argument, že dům zachovat "nešlo". To je jen alibi, ke kterému s oblibou sahají ti, kteří nemají čas a chuť zdržovat se s ohledy na hodnotu historie. Tím netvrdím, že v tomhle případě bylo jedinou spárvnou cestou dům zachovat, jen mám rád upřímnější argumentaci. Kdyby architekti napsali, že dům nahradili, protože oprava by byla příliš drahá, nic bych nekomentoval.
HRDOST
BRANO
| 04.12.20 09:44
Ako architekt som hrdy na ceskoslovensku architekturu ktora castokrat nema konkurenciu ani v zahranici. Dakujem Vam!
PS.Pisem zo zahranicia
Schöner Wohnen
Vích
| 04.12.20 03:13
Fandím tomuto citlivému stavění, nevím proč jsem si vzpomněl na časopis Schöner Wohnen, který si půjčovali rodiče spolu s Burdou z knihovny v 80. letech 20. století.
Starý dům 3
liška
| 04.12.20 03:38
Výsledek se mi moc líbí, musím ovšem obecně doplnit, že zmíněné formulace (“nešlo“, "nebylo možné zachránit“) sleduji také dost často a připadají mi v některých případech trochu “dětské“. Ale už to beru jako součást profesního slovníku. Díky ježku za zamyšlení.
koupelna v zadveri
uran
| 15.12.20 12:03
je to pekne ceske, ale proc jste jim nedoprali komfort jit z loznice do koupelny a musim jit zase skoro ven, do zadveri.....proc se panelakova dispozice prepisuje do nove situace...to mi prijde nesmysl....sorry, urbanisticky fajn, detaily a materialy super.congrats.
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.