Rodinný dům Moravský kras

Rodinný dům Moravský kras
Dům je tvořen třemi základními hmotami spojenými v jeden celek. Dominantní dvoupodlažní kvádr uprostřed kompozice je doplněn dvěma přízemními – východním technickým a západním obytným. Hlavní dvoupodlažní hmota navazuje svou východní hranou na prodloužení uliční čáry přilehlé ulice. Jižní hrana domu je souběžná s hranicí lesa.

Východní přízemní kvádr je technický, je věnován parkovacím stáním, garáži, nachází se zde zádveří, sklad a šatna, částečně sem zasahuje i apartmán hostů. Ze strany vstupu je prostor kryt před povětrností přesahující střechou. Patrový kvádr je věnován vlastním obytným místnostem s příslušenstvím a tvoří zároveň hlavní komunikační uzel domu. Západní kvádr tvoří hlavní společenskou část domu, nachází se zde obývací pokoj s jídelnou. Přesah střechy na jih zajišťuje účinné stínění a zároveň umožňuje pobyt i při dešti. Nezanedbatelnou roli hraje terasa navazující na obytnou část. Tato terasa umožňuje pohodlné posezení s výhledem na les a do kraje a zároveň kryté před větrem a zraky chodců z ulice. Součástí terasy je zapuštěný bazén se zasouvací podlahou.

Dům je bíle omítnutý, okna mají tmavošedé hliníkové rámy a různou výšku parapetu a nadpraží podle účelu místnosti. Tato rozdílnost vytváří na fasádách hravou geometrii. Ortogonální tvary kvádrů oživuje oválný výstup na sluneční terasu a spirála točitého schodiště propojující terasu v přízemí s terasou v patře.
Nosná konstrukce je zděná s monolitickými železobetonovými stropy. Nástavba nad schodištěm je provedena jako dřevostavba. Střecha je plochá s hydroizolační fólií. Část ploché střechy je využívána jako terasa s dřevěnou palubou na plastových terčích. Část střechy je zelená. Střešní vpusti vyhřívané.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Architektura?
vladimír sitta
28.06.18 09:21
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od Adam Rujbr Architects s.r.o.