Rodinný dům Boněcko

Rodinný dům Boněcko
Adresa: Boněcko, Zlín, Česká republika
Projekt:2018
Realizace:2023
Užitná plocha:136 m2
Zastavěná plocha:87 m2
Plocha pozemku:871 m2
Obestavěný prostor:572 m3


Foto: Pagáč Photoproduction
Parcela pro dům se nachází na východním okraji města Zlín, v části Boněcko, na severním svahu s výrazným převýšením. Jižní hranici parcely lemuje příjezdová komunikace, v její blízkosti je na pozemku výrazný terénní zlom o výšce jednoho podlaží.
Třípodlažní kompaktní objekt má půdorysnou stopu blížící se čtverci a je umístěn v horní části pozemku. Nejvyšší, nástupní podlaží sestává ze tří dětských pokojů prosvětlených pilovým světlíkem z jižní strany a s rozdílným výhledem odpovídajícím jejich poloze vůči půdorysu. Nástup do spodního obytného podlaží je navržen přes jeho převýšenou část doplněnou o přímočaré schodiště v těžišti půdorysu. Obytný prostor tvaru „L“ se otevírá na všechny světové strany. Severní okno v jídelně zprostředkovává výhled na protější horizont, západní otvor propojuje obytný prostor se zahradou. Východní okno prosvětluje kuchyň a jižní otvor přináší do prostoru přímé slunce. V jihovýchodním rohu obytného podlaží je umístěna ložnice rodičů. V nejnižším podlaží je navržen ještě jeden pokoj se samostatným sociálním zázemím a zbytek podsklepené části zaujímá sklad.
Svislou nosnou konstrukci domu tvoří zdivo z keramických tvárnic tl. 500 mm bez dalšího zateplovacího systému, opatřeno je hladkou omítkou v odstínu teplé světle šedé barvy. Stropní konstrukce nad prvním podzemním a prvním nadzemním podlažím jsou navrženy jako železobetonové monolitické desky. Stropní konstrukce nad druhým nadzemním podlažím je dřevěná trámová. Rámy okenních a dveřních otvorů jsou smrkové se skrytými křídly, opatřeny jsou antracitovým nástřikem a doplněné o bezrámové zasklení fixních částí. Plášť střechy a klempířské výrobky jsou navrženy z titanzinku taktéž v tmavě šedém odstínu.
Povrchy vnitřních svislých konstrukcí jsou omítnuty a opatřeny difuzním nátěrem v bílé barvě. Nášlapnou vrstvu podlah a schodiště tvoří dřevěná lamelová podlaha. Vnitřní dveře jsou plné, hladké bílé či dřevěné, osazené ve skrytých zárubních nebo posuvné.
Zpevněnou plochu nástupu do objektu a nájezdu do garáže tvoří česaný beton, povrch venkovní terasy dřevěný rošt. Oplocení pozemku je řešeno drátěným pletivem na ocelových sloupcích.
Chládek architekti
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Chládek architekti