Rodinný dům, Benešovsko

Rodinný dům, Benešovsko
Adresa: okres Benešov, Česká republika
Projekt:2013 - 2015
Realizace:2015 - 2016
Užitná plocha:174 m2
Zastavěná plocha:160 m2
Plocha pozemku:3950 m2
Obestavěný prostor:785 m3


snímek Jan Kuděj

Pozemek je svažitý směrem od severu k jihu. Celkové převýšení dosahuje 15 metrů na 100 metrů jeho délky. Podél severní hranice pozemku vede silnice, která spojuje okolní obce.
Umístění domu vychází z tvaru terénu a z přístupnosti pozemku ze severní strany. Je ale určeno zejména polohou stávajících stromů. Využívá kvality prostředí, které vzrostlé stromy vytvářejí. Také výhled na krajinu a na horizont je v této výškové úrovni nejhezčí. V jižní polovině plochy pozemku zůstává louka.
Dům svou výškou nepřesahuje domy v sousedství. Má střechu přístupnou z terénu. Od horní hranice pozemku jsou viditelné pouze zelené plochy střechy, které plynule navazují na severní svah.
Investor předpokládá sezónní obývání domu v rámci širší rodiny. Dům je rozdělen na dvě samostatně fungující části – větší dvoupodlažní a k ní přiléhající jednopodlažní část na zvýšené úrovní. Prostor, který tímto uspořádáním vzniká v jihozápadní části, je využitý jako venkovní plocha s terasami. Místo společného setkávání rodiny.
Prosklené fasády opticky propojují vnitřní prostory s venkovními. Umožňují široký výhled do okolní krajiny. Vzrostlé duby přirozeně stíní terasy i fasádu před přímým jihozápadním sluncem. Zároveň zachovávají intimitu místa.

dispoziční řešení — Hlavní vstup je na úrovni druhého nadzemního podlaží. Ze zádveří vede schodiště do menší samostatné obytné části s jedním pokojem, kuchyňským koutem a koupelnou. Z pokoje je přímý vstup na venkovní terasu.
Ve vstupním podlaží jsou tři ložnice pro členy rodiny, společná koupelna a sauna. Z ložnicového patra vede schodiště do přízemí - do hlavní obytné místnosti s kuchyní a jídelnou. Velkou prosklenou plochou jižní a západní fasády navazuje prostor na venkovní terasu. V severní části přízemí jsou provozní prostory (spíž, wc a technická místnost).

stavební řešení — Dům je postavený z jednovrstvého zdiva s tepelnou izolací a omítkou. Západní fasáda má dřevěný plášť z modřínových latí. Část obvodových stěn je železobetonová, provedená z tvárnic ztraceného bednění. Stropy jsou keramické a železobetonové. Plochá střecha je zelená, extenzívní; část pokrývá terasa z modřínových prken. Stavba je založena na základových pasech. Horní část základů tvoří betonové stěny do ztraceného bednění.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
malaparte?
jm
09.02.17 08:40
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od SPORADICAL architektonická kancelář