Římsko-katolický farní kostel svatého Vavřince

Römisch-katholische Pfarrkirche St. Laurentius

Římsko-katolický farní kostel svatého Vavřince
Adresa: Nürnberger Str. 54, Gern, Mnichov, Německo
Projekt:1954
Realizace:6. - 11.1955


Římsko-katolický farní kostel svatého Vavřince (St.-Laurentius-Kirche) leží ve čtvrti Gern na západě historického centra Mnichova. Archetypální objekt z režného zdiva připomínající románskou baziliku vznikl v polovině 50. let minulého století podle projektu německého architekta Emila Steffanna a je věnován římskému mučedníkovi sv. Vavřinci. Jedná se přidruženou farnost svatého Vavřince, o kterou se stará katolická kongregace oratoria sv. Filipa Neri. Architekt v úzké spolupráci s mnichovským oratoriem navrhl hlavní loď na základě požadavků liturgické reformy Druhého vatikánského koncilu a později sloužil jako vzor pro řadu dalších nově budovaných církevních staveb v Německu.
Interiér kostela je uváženě střídmý. Oltář je umístěn uprostřed hlavního sálu s knězem obráceným k věřícím, což bylo tehdy novinkou. Tabernákl, modrý smaltovaný kříž, oltářní svícen a paprskovitou monstranci navrhl německý zlatník Fritz Schwerdt.
Základní kámen byl položen v červnu 1995 a dokončený kostel vysvětil kardinál Joseph Wendel 27. listopadu 1955. O rok později přibyly v kostele zvony a v roce 1962 byly pořízeny varhany a křtitelnice. Farní centrum s mateřskou školkou, knihovnou a společenským sálem bylo postaveno až v období 1968-70. Zesnulí členové místní oratoře jsou pochování na malém hřbitově vedle kostela.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
nemecký kostol
may
29.05.20 12:41
zobrazit všechny komentáře