Řešení konfliktu Mapučů s Chilany

Řešení konfliktu Mapučů s Chilany
Spolupráce:Victor Oddó, Gonzalo Arteaga, Diego Torres, Juan Cerda
Adresa: Arsenale di Venezia, Benátky, Itálie
Realizace:22.5. - 21.11.2021


„Chtěli jsme obnovit starou tradici vyjednávání a rozhovorů, které Mapučové vedli s Inky, se Španělským královstvím a Chilany před mnoha staletími - která se dnes tak trochu vytratila.“
Alejandro Aravena

Konzultace: TIRONI Asociados

Chilský architekt Alejandro Aravena, držitel Pritzkerovy ceny z roku 2016 a hlavní kurátor 15. architektonického bienále v Benátkách, přichystal do venkovního prostoru Arsenale (bývalé zbrojnice a námořní základny Benátské republiky) krátkodobou instalaci, která by mohla přispět k řešení dlouhodobého územního konfliktu mezi obyvateli Chile a jihoamerickými Mapuči. Mapučové (MAPU/země CHE/lidé), dříve také Araukáni, jsou etnická skupina jihoamerických indiánů obývající jižní Andy a Patagonii. Většina z 900 000 Mapučů v současnosti žije na území Chile. Jádrem celého problému je země. K pochopení konfliktu je potřeba vědět, že španělština má společné slovo (tierra) pro půdu i Zemi. Nárok na vlastnictví pozemků si kladou obě strany. Na jedné straně jsou novodobí vlastníci a druhou stranu představují domorodci s historickým nárokem na půdu a v hlubším propojení s planetou. Tyto násilné konflikty mezi oběma stranami v posledních letech narůstají. Proto se chilská kancelář Elemental rozhodla vybudovat místo, které obnoví starou tradici vyjednávání, a vytvořila srovnaný prostor pro setkávání za účelem urovnání sporů a projednání podmínek pro příměří.
17. benátské bienále se ptalo Jak spolu budeme žít? Aravenův ateliér se pokusil najít odpověď prostřednictvím architektury, kde by Chilané a Mapučové mohli vést dialog. Z hrubých kmenů zbavených kůry vytvořili oválné místo ke vzájemnému poznávání (Kunü) a společnému jednání (Koyaü-we).

0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Elemental