Rekonstrukce rodinného domu v Třeboni

Rekonstrukce rodinného domu v Třeboni
Dodavatel:Jiří Janoušek – RENOSTAV
Realizace:2018-19
Užitná plocha:203 m2
Zastavěná plocha:143 m2


Bydlení prozatím určené k rekreaci, časem trvalé, v historickém objektu, uprostřed města, se současnými standardy užívání...

Rekonstruovaný objekt se nachází v historickém jádru města (uvnitř hradeb) a jeho barokní podoba vznikla patrně po opakovaných požárech v 18. století (ničivý požár r. 1781). Dům byl řešený jako dvoutrakt s výstupem z chodby na zdmi obehnaný dvorek, odkud je výhled na věž budovy někdejší radnice. Původně byl kromě bydlení zřejmě využíván i pro řemeslnou výrobu.

Stavba ve značně zchátraném stavu od vodou zničených zdí vyžadovala kompletní rekonstrukci. Veškeré podlahy byly vykopány a srovnány do jedné nivelity. Klenbové stropy v zadní části traktu zůstaly zachovány, dřevěné povalové i trámkové musely být nahrazeny. Krov až na několik poškozených prvků, které byly vyměněny, zůstal původní – s datací do 2. poloviny 19. století. (některé prvky byly zopakovány z ještě starších krovů). Do prostoru půdy byla vestavěna rezervní ložnice.

Současně bylo vybouráno schodiště do podkroví a na jeho místě a částečně i na ploše zadní části chodby vznikl malý vejminek s rohovým oknem akcentujícím výhled na věž. Výstup na dvorek je novým francouzským oknem z obývacího prostoru situovaného v zadní místnosti s valenou klenbou s pětiúhelnými lunetami. Okna z velké ložnice do ulice byla repasována. Kuchyň prosvětluje světlovod ze střechy. Vstupní dveře byly nahrazeny replikou ve zjednodušené podobě. Na zadláždění chodby jsme použily staré půdovky. Pro kuchyň, komoru a koupelny byla zakázkově vyrobena dlažba s klasickým historickým vzorem. Ostatní podlahy jsou dubové. Dvorek se solitérním stromem a zelení v květináčích je zadlážděn odřezky z cihel. Je to další obývací pokoj domu pod širým nebem. V jeho zadní části je vestavěna nová kůlna s dílnou. Stěna kůlny stejně jako severní průčelí domu je sjednocena fasádou z modřínových latí. Všechny nové dřevěné prvky – stropy, příčky, ale i vnitřní dveře jsou z běleného smrku. Část nábytku byla provedena na míru a kombinuje bělený smrk, dubové prkno a lakovanou MDF. Interiér si majitelka doplnila mobilním nábytkem a lampami ze staršího bytu.
4 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Krása 1*
Radek Horyna
06.05.21 06:51
Hm... vida!...
šakal
07.05.21 11:21
Pohoda mír
Vích
08.05.21 09:47
Fasáda
Ondřej
13.05.21 07:21
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od Markéta Cajthamlová, Petra Pelešková