Rekonstrukce „na beton“

Rekonstrukce „na beton“
Klasický čtyřpatrový panelový dům v pražském Suchdole proměnila bytová designérka Iva Hájková v působivé interiérové divadlo. Kompletní rekonstrukcí doslova "na beton" vytvořila příjemný a promyšlený interiér.

"Majitelé mě poptali na rekonstrukci interiéru bytu 4+1 ve čtyřpatrovém panelovém domě. Zadání bylo kompletně byt zrekonstruovat, protože neodpovídal dnešním požadavkům," popisuje na úvod bytová designérka Iva Hájková.

Cílem její přibližně půlroční návrhové práce bylo vytvořit nadčasový interiér, který bude osobitý právě pro klienty samotné.

"Majitelé byli v průběhu spolupráce velmi vnímaví k mé práci. A především souzněli s hlavní myšlenkou atmosféry. Za sebe mohu říct, že to byla takřka ideální spolupráce: majitelé mně nechali tvořit a jednotlivé prvky jsme společně probírali a nacházeli ideální cestu mezi designem a praktičností," doplňuje dál Iva. Jediným požadavkem bylo využít přírodní materiály, byt opticky zvětšit a provzdušnit. Právě díky tomuto přístupu vznikl byt s osobitou atmosférou, který pyšně navazuje na svou historii.

Nová dispozice
Zadání bylo klasický panelákový byt s dispozicí 4+1 upravit pro potřeby čtyřčlenné rodiny. Po několika variantách úplného otevření prostoru dospěla Iva s majiteli k závěru, že domácnost s dvěma chlapci potřebuje oddělné pokoje a klid za uzavřenými dveřmi. "Otevřeli jsme tedy obývací pokoj s jídelnou a kuchyní jako jednu část bytu. A chodbu s ložnicemi, koupelnou a toaletou jsme oddělili dveřmi s bočními světlíky. Z dispozice 4+1 jsme tak udělali 4+kk," upřesňuje Iva Hájková. Každá ložnice disponuje velkou vestavnou šatní skříní. Protože v bytě není úložná komora, umožnilo toto řešení minimum volného nábytku, který by zatěžoval prostor.

Betonové divadlo
Když se řekne divadelní interiér, většinou si představíme spoustu barev, tvarů a barevných efektů. V tomto panelovém bytě je to přesně naopak: divadlo, které designérka navrhla, je minimalisticky pojaté, klidné a jde k podstatě dobrého bytového interiéru. A tou je kvalitní dispozice a důraz na detail. "Majitelka bytu je divadelní herečka a velký divadelní fanoušek, a proto jsme došli k této inspiraci. "Život je krásné divadlo" bylo hlavní moto mého konceptu," říká Iva Hájková. Jejím hlavním úkolem bylo atmosféru do bytu vložit nenásilně a harmonicky spojit možnosti prostoru, lokalitu i dům ze sedmdesátých let. A s jakými prvky designérka pracovala? Beton jako základní konstrukční materiál domu doplňuje dřevo, mosaz, vše ve své materiální surovosti. Cílem bylo vnést do bytu autentičnost a nijak neskrývat, že jsme v panelovém domě.

Materiály ve své podstatě
Na části stěn a stropech jsou betonové panely očištěné od omítek a ošetřené bezprašným nátěrem. Podlaha je z masivních dubových prken, tak jako na divadelním jevišti, kde se odehrává skutečný život. A mosaz doplňuje jako šperk každé tradiční divadlo. Iva Hájková ji použila na dvířkách kuchyňské linky a detailech jako jsou úchytky a světla. Ty jsou vyrobeny podle jejího autorského návrhu; mosaz je broušená a voskovaná, aby dostala moderní nadčasovou podobu.

Hlavní mosazné osvětlení v obývací části evokuje hravým způsobem výrazné lustry, bez kterých se v divadle neobejdeme. "Oponu jsme využili pro praktické zavření šatní skříně v předsíni, je měkká na dotyk, a hraje také sytou barvou," upřesňuje Iva Hájková. Dveře zvolila s výškou až do stropu, aby se prostor opticky zvýšil. Divadelní typickou krémovou designérka vyměnila za soudobou moderní šedou. Zároveň nechtěla, aby byt působil historicky, a proto využila tradiční materiály, ale v moderní podobě.

V koupelně a na toaletě je na podlaze velkoformátová dlažba se vzhledem terazza a stěny jsou obložené obkladem ve tvaru cihličky v pokládce na půlvazbu s kontrastní spárou. Atmosféru do posledního detailu doplňuje moderně pojatá lucerna, vyrobená na míru. "Prostor pro kuchyň je poměrně úzký a abychom pozornost zaměřili jinam, obložili jsme spodní část linky mosazným plechem, ten je ručně broušený a voskovaný, přináší měnící se a zrající krásu," komentuje závěrem Iva Hájková.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Iva Hájková