Rekonstrukce kadeřnického salonu HAIRTHUSIASTS

Rekonstrukce kadeřnického salonu HAIRTHUSIASTS
Adresa: Vinohradská 86/111, Vinohrady, Praha, Česká republika
Realizace:2023
Užitná plocha:102 m2


Fotograf: Jan Kolský
Zadání investora
Návrh rekonstrukce a osvěžení interiéru kadeřnického salonu s omezeným rozpočtem tak, aby interiér odpovídal současným potřebám z vizuálního, hygienického i praktického hlediska a zároveň lépe reflektoval osobitý přístup majitelů Hairthusiasts ke své práci i jejich vlastní životní styl.

Salon Hairthusiasts byl otevřen již před lety spolumajiteli, přáteli a profesionálními kadeřníky Martinem Loužeckým a Janem Hlaváčkem. Klidný prostor vinohradského vnitrobloku je ideálním místem pro kadeřnický salon. Díky francouzským oknům a střešním světlíkům je v salonu dostatek denního světla, vnitroblok je vizuálně i akusticky odcloněný od okolní dopravy a zákazníci si tak mohou v rušném centru prahy dopřát chvíli klidu a profesionální péče.

Původní design interiéru salonu postupně ztrácel svůj původní charakter v důsledku nekoncepčního vrstvení nových prvků, a proto bylo nutné prostor renovovat a vizuálně osvěžit. Oba majitelé se zasazují o koncept práce s "udržitelným účesem", který umožňuje zákazníkům vypadat přirozeně dobře dlouho a bez složité údržby. Stejný přístup se promítl i do rekonstrukce salonu, kde bylo nutné vzhledem k omezenému rozpočtu pečlivě zvážit, které prvky interiéru zachovat a co změnit. Přidanou hodnotou tohoto místa je jednoznačně umístění ve vnitrobloku, příjemné denní osvětlení a funkčně řešená základní dispozice.

Návrh se proto soustředil především na kompletní změnu základních povrchů, výměnu osvětlení a vybavení novým nábytkem. Z původního nábytku zůstaly funkční kadeřnické pilíře se skrytými úložnými prostory a kadeřnická křesla. Od těchto výrazných vstupních dekorů se pak odvinula další zvolená paleta materiálů. Jedná se o především o plech v surovém naturálním vzhledu a použití narůžovělého sliveneckého mramoru. Pro docílení příjemné a originální atmosféry navrhla architektka Anna Matoušková ve spolupráci s umělcem Michalem Janigou sestavu nízkých odkládacích stolků a kolekci prvků ambientního osvětlení, které se v interiéru stávají vizuálně poutavými dominantami. Dále byly do hlavního prostoru přidány dvě organické křivky, které pravoúhlý prostor zjemňují – závěs, který odděluje technické zázemí pro odkládání příslušenství kadeřníků a prostorová objektová sofa. Základní paletu materiálů dokresluje kontrastní černá barva použitá především v prostoru pro mytí vlasů a dále jemná paleta modrých odstínů, která odráží grafickou vizuální identitu salonu. Podlaha, stěny a strop jsou záměrně laděny do nenápadné světle šedé barvy, která nechává vyniknout prostorovým solitérům. Optická hra s pomyslným zvětšením prostoru je zprostředkovaná soustavou zrcadlivých objektů. Pocit svěžesti v prostoru je podpořen umístněním vzrostlých květin. Interiér se vyčistil, zpřehlednil a přiblížil současným potřebám salonu. Oba majitelé, jejich zaměstnanci a především zákazníci se díky této proměně mohou cítit v interiéru dobře a zároveň mít příjemný pocit jedinečnosti.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Anna Matoušková