Rezidence Kostelec

Rezidence Kostelec
Konzultant, zpracovatel projektové dokumentace:AED project a.s.
Investor:Ing. Michaela Maršíková, Tomáš Maršík
Projekt:2013-18
Realizace:2019
Užitná plocha:1003 m2
Zastavěná plocha:1825 m2
Plocha pozemku:82565 m2


Na místě současné stavby se původně nacházel areál staré cihelny. Majitel se pro tento pozemek nadchl, když nad ním přelétal ve vrtulníku a ihned jej koupil. Na začátku naší práce byla malá architektonická soutěž mezi třemi architekty ve které jsme zvítězili. Jednou ze základních myšlenek architektonického návrhu bylo využití průhledů z domu směrem na jednotlivé vrcholy Českého středohoří. Z centrální chodby v domě je vidět na horu Říp a zároveň na středověký hrad Hazmburk, z jídelny a kuchyně se otevírá výhled na celé středohoří.

Zadáním investora bylo vytvořit obytný komplex pro celou rodinu včetně budovy správce areálu. Součástí zadání byla kromě samotné vily také vinice a sklep pro lisování vína, sportoviště, stáje pro koně a hangár pro helikoptéru. Z původního komplexu staré cihelny se zachoval pouze komín, který se následně rozebral a staré cihly se použili na stavbu vinného sklepa.

Stavba areálu se rozprostírá na ploše bývalého industriálního areálu. Lichoběžníkový pozemek ležící na ostrohu nad řekou Malou Ohří je vymezen z jižní strany příjezdovou komunikací mezi malými obcemi Kostelec nad Ohří a Poplze, ze západní strany je ohraničen poli, ze severní strany svahem k řece Ohři, na straně východní sousední nemovitostí.

Konceptem řešení byla nenápadnost areálu v dálkových pohledech a také dispoziční a především provozní jednoduchost. S ohledem na to, byly novostavby řešeny výrazně horizontálními hmotami. Jednotlivé objekty jsou rovnoměrně umístěny na pozemku v logickém uspořádání – domek správce u vjezdu do areálu, rodinný dům na hraně svahu, v místě s výhledem na České středohoří, na závětrné straně terénního zlomu. Mezi tyto objekty jsou osazeny ostatní novostavby jako vinice na jižním svahu, vinný sklep či tenisové a volejbalové hřiště. Stranou, v nejvyšším místě pozemku leží budova stájí a hangáru doplněné o venkovní jízdárnu a heliport.

Samotná prezentovaná vila je stavba monolitické formy, soustředěná na detailní vyznění materiálu. Výraznou charakteristikou realizace tohoto rodinného domu je atmosféra interiéru, intenzivní propojení s exteriérem, jednoduchost a přirozenost, pokora ke kontextu místa a k potřebám klienta.

Dům je navržen jako přízemní stavba, která je dlouhá více než 100 m, výrazně horizontální hmota členěná vpadlými krytými terasami, které rytmicky dělí siluetu objektu. Hmota domu je definovaná dvěma betonovými deskami – podlahou a stropem, mezi nimiž se střídá pět základních provozních celků objektu, které vymezují pět teras. Všechny prosklené stěny nabízejí překrásné výhledy do okolní krajiny.

Zvláštní pozornost byla věnována také střeše, aby nabízela příjemný pohled při příletu vrtulníkem.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Pěkné
07.10.21 10:37
chodba
11.10.21 11:26
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od ADR