Ragnarock

Ragnarock
Autor: MVRDV
Adresa: Rabalderstræde 16, Roskilde, Dánsko
Investor:Danmarks Rockmuseum
Realizace:2016
Užitná plocha:3100 m2


Územní plán navrhuje přeměnit bývalý průmyslový areál o rozloze 45.000 m² na novou čtvrť, a to včetně rekonstrukce historických továrních hal o celkové ploše 8.000 m². Haly se nachází okolo náměstí, které je vhodné k pořádání veřejných akcí. Průmyslové haly budou mít tři nové nástavby. Ragnarock s plochou 11.000 m², který se skládá z dánského rockového muzea, školy lidové hudby Roskilde (včetně doprovodného ubytování studentů) a hlavního ústředí slavného rockového festivalu Roskilde. Tyto budovy nyní poskytují zázemí pro umělce, hudebníky a další kreativce.

Areál se nachází mezi centrem města Roskilde a oblastí slavného rockového festivalu. Hlavním požadavkem je zachovat haly bývalé betonárny Unicon a udržet neformální charakter místa. V návrhu se počítá se zachováním hal v co nejvyšší možné míře s tím, že na ně budou umístěny nové objekty. Územní plán také definuje uspořádání budov a dočasných pavilonů kolem velkého náměstí, které spojuje haly a Ragnarock s hlavní ulicí.

Staré tovární budovy budou nově zatepleny a otevřou se dennímu světlu díky velkým proskleným oknům. Široké vnitřní prostory budou vzájemně propojené a částečně je vyplní prvky veřejného programu Ragnarock. Zbylý prostor pak bude ponechán volný, neformální. Mohou zde probíhat současné aktivity, výstavy nebo jiné spontánní akce. Haly nyní fungují jako kreativní místo ve čtvrti Musicon.

Hlavní pozornost se soustředí na dánské rockové muzeum se zlatě zbarvenými hroty na fasádě. Koncept výstavy nového muzea je inspirován životem rockové hvězdy "Rising and Fall of Ziggy Sturdust". Vstupní hala zajišťuje přístup nejen do celého Ragnarocku, ale může také sloužit jako venkovní koncertní pódium orientované buď k velkému náměstí, nebo na druhé straně k průmyslovým halám.

Ústředí festivalu Roskilde se nachází na vrcholu jedné tovární haly ve tvaru hromady hlasitých reproduktorů s černou gumovou fasádou. Některé reproduktory jsou skutečné a lze je použít pro koncerty na náměstí. Škola lidové hudby Roskilde obsadí jednu tovární halu s prostory pro přednášky, studium a různými salonky, které budou umístěné kolem otevřeného prostoru s krbem. V třípatrovém kruhovém objemu na střechách se nachází 80 dvoulůžkových pokojů pro studenty.
přeložila Jana Navrátilová (06.2021)
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od MVRDV