Řadové domy Padochov

Řadové domy Padochov
Adresa: Padochov 265-270, Padochov, Oslavany, Česká republika
Investor:Winning Estate Theta s.r.o.
Projekt:2019-20
Realizace:2021


Investor koupil pozemky v centru Padochova u Oslavan s původním plánem zastavět území třemi solitérními rodinnými domy s příjezdem z hlavní místní komunikace z jižní strany. Po návštěvě místa jsme se rozhodli zvolit rozdílný přístup a navrhli řadovou zástavbu šesti rodinných domů s příjezdovou komunikací ze severu. Linie domů je mírně odsunutá od příjezdové komunikace, aby umožnila nejen parkovaní na předzahrádkách jednotlivých domů, ale především společnou pobytovou sousedskou zónu pro setkávání. Měřítko staveb a okolní zeleň dále podporují kvalitu tohoto polo veřejného prostoru v centru obce.
číst dále
Pozemek se nachází v centru obce Padochov, v těsné blízkosti města Oslavany. Jedná se o oblast se zástavbou rodinných domů, převážně dvoupodlažních, s plochou nebo sedlovou střechou. Parcely jsou na klidném místě v blízkém kontaktu s přírodou Boskovické brázdy. V sousedství se nachází mateřská škola a obchod, autobusová zastávka je v docházkové vzdálenosti 200 m.
Novostavba šesti rodinných domů tvoří řadovou zástavbu, typickou pro vesnice jižní Moravy. Z původní zástavby také přebírá tvarosloví různých sklonů střech, které se zde propisují do sklonitých atik domů. Řadová zástavba je záměrně rozčleněná ustupujícími hmotami, aby se zmenšilo měřítko jinak monolitického bloku domů. Tato rytmizace hmoty je klasickým kompozičním nástrojem architektury.
Pozemky jsou obdélné a mírně svažité směrem k jihozápadu. Území je rozděleno na šest parcel pro řadu šesti rodinných domů. Soubor staveb je umístěn na severní části pozemku u nové příjezdové komunikace. Na slunný jih jsou naopak umístěny zahrady, přístupné z hlavních obytných místností domů. Řada domů je členěná svažitostí terénu i vlastními posuny hmot. Výrazný motiv představuje měnící se linie atik, jež je charakteristická pro širší okolní území. Charakteristika a koncepce domů spočívá v jednoduchém objemu, vzdušné a prosvětlené architektuře a reprezentuje moderní vesnické bydlení pro rodiny s dětmi.
Dispoziční řešení domu je jednoduché a účelné. Na vstupním spodním podlaží se kromě zádveří, garáže a šatny nachází společenská zóna. Obývací pokojem s kuchyní a jídelnou umožňuje přímý vstup na venkovní terasu a dále do zahrady. Z hlavní obytné místnosti vede výrazné točité schodiště do prvního nadzemního podlaží, kde je pracovna, koupelna, technická místnost a především ložnice.
ika.architekti
7 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Volala první republika...
Winter
13.06.23 09:09
bezútěšné
betonář
15.06.23 11:07
A takhle si mi tady žijeme
JK
19.06.23 12:37
tragédie
Baum
22.06.23 07:41
No,...
šakal
23.06.23 09:50
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od ika.architekti