Půdní byty v Praze na Smíchově

Půdní byty v Praze na Smíchově
Realizace:2020
Užitná plocha:287 m2


Projekce: Eva Schilhart Faberová, Tomáš Pavlík
Stavebně-konstrukční řešení: Zbyněk Pechan
Projekt představuje celkovou přestavbu dvou mezonetových půdních bytů v Praze na Smíchově. Cílem stavebního zásahu bylo využít prostor půdy a rozšířit obytný prostor v posledním podlaží domu. Zároveň byla vytvořena venkovní terasa, orientovaná jižním a západním směrem. Sérií postupných kroků byla podlahová plocha bytů navýšena o více než 30%. Z původní dispozice 3+kk u obou bytů a celkové obytné plochy 217 m² tak vznikly dvě jednotky o dispozici 4+kk a samostatný atelier o celkové ploše 287 m².
Při přestavbě byly voleny strategie směřující k uživatelskému pohodlí, trvanlivosti, nízkoenergetickému standardu všech nových konstrukcí, a jednoduchá a funkční estetika.

Konstrukce půdní vestavby
Původní nástavba z konce 20. století byla (s výjimkou uliční části střechy) zcela odstraněna a nahrazena moderní, vysoce izolovanou a difúzně prostupnou dřevěnou konstrukcí se zasklením do skrytých rámů. Dvorní část střešního pláště byla provedena jako odvětraná střecha opatřená krytinou z hliníkového plechu PREFA, odvodněnou do zaatikového žlabu. Tato je navržena jako difúzně prostupná, odvětrávaná, opatřená parobrzdou a pojistnou hydroizolací Delta MAXX. Fasáda je opatřena tenkovrstvou omítkou na fasádních deskách Knauf Aquapanel.
V odvětrávané fasádě je skryto vnější stínění kotvené do ocelových lanek.

Nosné konstrukce
Neodborné zásahy do krovu z doby vzniku vestavby byly odstraněny, chybějící kleštiny doplněny ocelovými táhly. Ocelová pozednice, provedená pouze v části krovu, byla provázána s krovem a provedena po celém obvodu budovy. Těmito kroky byla zajištěna stabilita krovu v celém jeho rozsahu.
Strop oddělující 6 a 7 nadzemní podlaží byl sejmut a nahrazen novým trámkovým stropem, zavěšeným ze středové zdi a ocelové pozednice. Úroveň nových stropů byla snížena o cca 375 mm tak, aby bylo možné zajistit splnění požadavků na tepelnou a akustickou izolaci a zároveň vytvořit plnohodnotný obytný prostor na úrovni posledního podlaží.

Schodiště
Na přání klienta bylo v jedné z jednotek vytvořeno dřevěné schodiště zavěšené z nosníků z ohýbaného bezpečnostního skla o rádiusu 900 mm, tvořících zábradlí schodiště. Druhé schodiště je ocelové, se stupni z dubového masivu a ocelovým madlem.

Výplně stavebních otvorů
Balkonové dveře na terasu jsou dřevěné, se skrytým rámem. Jsou z vnější strany zastíněny elektricky ovládanými screeny, skrytými v prostoru odvětrávané fasády. Vnitřní stínění je tam, kde to prostor vestavby umožňoval, skryto v podhledu přiléhajících místností. Všechny nové vnitřní dveře byly řešeny jako bezrámové, se skrytou zárubní . V části interiéru byly použity bezrámové skleněné příčky z čirého a matovaného skla.

Interiér
V prostorách bytů byl kladen důraz na jednoduchost, snadnou údržbu a trvanlivost všech prvků. Byly použity masivní dubové podlahy, celoplošné keramické a skleněné obklady a velkoformátové dlažby.
IHARCH
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Topení
Pavla S.
17.06.20 11:27
topení
IH
17.06.20 12:44
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od IHARCH s.r.o.