Prázdninový dům na ostrově Viggsö

Prázdninový dům na ostrově Viggsö
Krajina s holými útesy, větrem ohýbanými borovicemi, vřesem, půdou pokrytou lišejníkem a lesními plody – na tomto řídce obydleném, ale přírodním bohatstvím oplývajícím místě, vzniklo skromné obydlí s minimálním rozpočtem.
Dům se nachází na ostrově Viggsö v oblasti Stockholmského souostroví a slouží pětičlenné rodině. Půdorys i řez jsou rozděleny do tří stejných částí – za prvé vstupní hmota v zadní části domu obsahuje koupelnu, ložnici a kuchyni; ve vyšším podlaží pak podkroví pro děti a hosty. Za druhé vzdušný obývací pokoj s výškou přes dvě podlaží, který poskytuje volný výhled do tří směrů. Dům zakončuje otevřená terasa zakrytá poloprůhlednou střechou s výhledem na vodu. Všechny tři části zabírají celkovou plochu přibližně 80 čtverečních metrů.
Návrh se soustředil na vytvoření jednoduché a ekonomicky úsporné dřevěné konstrukce. Veškerý potřebný materiál musel být na ostrov snadno dopravitelný a na místě jednoduše sestaven, přesto je výsledná konstrukce schopná překlenout relativně velké rozpony. Základy tvoří řada dřevěných sloupků na betonových patkách, čímž je minimalizován dotyk domu s terénem. Dům je vyzdvižen, aby lépe komunikoval s okolními stromy a vegetací. Obyvatele domu s přilehlými útesy propojuje obyčejné položené prkno sledující jediný cíl vytvořit v krajině skromný prostor.
Arrhov Frick Arkitektkontor
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Arrhov Frick Arkitektkontor