Pozorovatelna Durch

Pozorovatelna Durch
Koncepce:Jakub Janošík
Projekt:2017
Realizace:2018


V kopcích nad Valašskými Příkazy vyrostla pozorovatelna Durch. Durch je hold výhledu krajinou. Má podnítit k zastavení a uvědomění si této krásy. Slouží i jako posezení pro kolemjdoucí, na posvačení nebo jako schovka před nečasem. V její blízkosti byla obnovena studánka s obrázkem sv. Františka, patrona zvířat a ochrany přírody.

Architekt Zdeněk Fránek ztvárnil pozorova- telnu jako "minimalistickou dřevěnou konstrukci s čistými detaily bez jakéhokoliv výrazného prvku. Tak, aby byla pokorná a vznikl především výhled skrze ni, který zarámuje krajinu jako nejkrásnější obraz."

Za ideou a realizací pozorovatelny stojí rodinná firma Janošík, která pod kopcem, kde je pozorovatelna Durch usazena, vyrábí okna. "Přemýšlel jsem nad redesignem našich billboardů. Nakonec se spojila chuť k revoltě proti zaneřáděné přírodě reklamou s naší firemní filozofií čistých výhledů. Ze dne na den jsme zrušili všechny billboardy a z ušetřených peněz začali tvořit pozorovatelnu Durch – naši poctu nerušenému výhledu," vysvětluje Jakub Janošík.
číst dále
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Úžas
09.07.18 11:28
Je to tam dobré ...
Špekulant
12.07.18 12:56
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od Fránek Architects