POP UP Manifesto

POP UP Manifesto
Iniciátor a supervize:Martin Barry
Adresa: Na Florenci, Praha, Česká republika
Investor:Abatanado, s.r.o.
Projekt:2017
Realizace:2018


Produkce, provoz, kulturní dramaturgie: Aerofilms
Záštity: Jan Wolf, radní hlavního města Prahy, a Oldřich Lomecký, starosta Prahy 1
Kulturní partner: reSITE
Manifesto Praze prospívá
Kulturně-gastronomický pop-up Manifesto, umístěný na dosud nevyužitém pozemku poblíž Masarykova nádraží, se poprvé oteveřel veřejnosti v pátek 8. června. Designový market tvořený 27 kontejnery oživil zapomenutý kout v samém centru Prahy a propojil frekventovaná, ale odtržená území. Za prvních 14 dní provozu sklidil nadšené ohlasy a lidi táhne, návštěva je velmi silná od první chvíle. Pop-up je vzdáleně inspirovaný koncepty ze světových metropolí, kupříkladu londýnským Boxparkem. Spojuje kulturní program, který zahrnuje projekce, djs, hudební vystoupení, workshopy či lekce, s gastronomickým zážitkem. Manifesto nabízí street food vysoké kvality v limitované, sezónně obměňující se nabídce od lokálních dodavatelů.

Za nápadem stojí šéf neziskové organizace reSITE Martin Barry, jenž na projektu spolupracuje s Aerofilms. Společnost Penta Real Estate zapůjčila pozemek, který čeká na své trvalé využití dle projektu Zaha Hadid Architects. Manifesto je prvním místem v České republice s výhradně cashless provozem, jehož fungování zajišťuje Mastercard.

Kontejnerový projekt klade důraz na kvalitní design a vizuální kulturu. Architekturu objektu koncipovaly tři mladé architektky, dvě z nich vzešlé z přední příčky v soutěži Superstudio, kde původní návrh kontejnerového městečka vznikl. Nábytek k posezení ve venkovním prostoru Manifestu darovala světově renomovaná česká firma mmcité1. Nová adresa na kulturní mapě Prahy získala také záštitu starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého a radního hl. m. Prahy Jana Wolfa a rovněž podporu Hospodářské komory Praha 1.

„Už nespočítám, kolikrát jsem slyšel, že je to šílené, ale nakonec se každý, s kým jsem o Manifestu hovořil, k nápadu stavěl příznivě, ať už šlo o majitele pozemku Pentu Real Estate, lidi z Aerofilms, lidi z pražské kulturní scény i potenciální dodavatele street food. Snažíme se oživit zapomenuté místo, nabídnout inovativní a ekonomicky udržitelnou náplň s kulturním významem, a vytvořit tak hodnotu, z níž vytěží místní obyvatelé, malé podniky i turisté. To, že koncept vytváříme všichni společně a dočasně, je součástí jeho půvabu,“ svěřuje Martin Barry, zakladatel reSITE. „Když byl možný londýnský Boxpark nebo TimeOut Market v Lisabonu, věřil jsem, že Manifesto v Praze otevřeme. K Manifestu vedly dva roky práce a k jeho vzniku pomohlo město, tři investoři, tři sponzoři a spolupracují na něm partneři různorodé povahy z neziskového, soukromého i veřejného sektoru. Je to živý organismus, který budou spoluvytvářet všechny zapojené kulturní iniciativy, restaurace, a hlavně návštěvníci. Manifesto by se mělo stát místem, kde se budou potkávat obyvatelé Prahy, lidé z přilehlých kanceláří, rodiny, hipsteři i návštěvníci a turisté.“
 
„Manifesto má svým pojetím ambici vrátit život poněkud zapadlému koutu centra města a současně je ukázkou dobře využité podnikatelské příležitosti. Právě takové projekty podporujeme,“ uvedl Filip Dvořák, místopředseda Hospodářské komory Praha 1.

Co se bude dít v Manifestu
Manifesto je místem kulturního vyžití a vedle toho i dlouhodobým gastronomickým festivalem, který má ambici nabídnout nejvyšší kvalitu jídla i úroveň designu. Jedna jednotka v péči The Chemistry Gallery představí práce od sochařů Adama Stanka a Heleny Sequens, nebo šperky Janji Prokić. Denně zde budou hrát djs a nevšední hudební projekty české i zahraniční hudební scény. Každé pondělí se promítají filmy dle pečlivého výběru Aerofilms, jehož tým je dramaturgem Manifesta. Jedním z titulů, který bude uveden v pondělí 25. června, bude čerstvá distribuční novinka, celovečerní verze obdivovaného díla Juliana Rosefelda Manifesto s Cate Blanchett ve 13 různých rolích, jež byla instalována v galeriích po celém světě včetně Prahy. První měsíc provozu diváci uvidí také Earth – Den  na zázračné planetě a sarkastickou komedii Pěkně blbě. Na programu jsou workshopy kaligrafie, časem se počítá s lekcemi vaření a tvůrčími i pohybovými představeními a nedělními pohádkami pro děti. Dramaturgové jednají o spolupráci s českými festivaly a kulturními iniciativami. V hudebním line-upu jsou na programu osvědčená jména pražské dj scény, jako Fleika z Polygonu nebo djs z labelu Harmony Rec. Mezi obchody je zastoupeno stylové papírnictví s potřebami pro tvořivé a kurzy kaligrafie kaš-mi-daš. Krátkodobou instalaci Canapé space – designově relaxační prostor – připravil magazín Soffa.

Gastronomie
Market obsadí přes 20 podniků, mezi nimi Angelato, Gran Fierro, The Craft, Etnosvět, Yazu a Kapara – dva nové koncepty od zakladatele SaSaZu, Doubleshot, Feancy Fries, Ollies, Wine Food, anebo Sklizeno – to zahájí svůj provoz charitativně zaměřenou akcí nakupování naslepo, tedy nakupováním podle vůní, ve prospěch organizace Mathilda na podporu lidí s těžkým zrakovým postižením. Všechny zastoupené restaurace chystají nová menu speciálně koncipovaná pro Manifesto, tak aby se vyhovělo rychlému provozu s přípravou na místě, sezónním a lokálním surovinám i způsobu servírování jako street food. Skladba je vybraná tak, aby se doplňovala a aby byla nabídka natolik rozmanitá, že se kdokoli do Manifesta bude moci vracet třeba každý den – za svými oblíbenci, anebo zkoušet stále něco nového.

Zelené Manifesto
Manifesto se zazelenalo díky instalacím Victoria Pragensis navrženým Haenke, nominovaným na Českou cenu za architekturu, část z nich zdobí i střechy kontejnerů. Manifesto je zelené i v přeneseném smyslu – bude se zde třídit odpad a budou se používat pouze biologicky odbouratelné obaly, plasty budou omezeny jen na pár výjimek.

Kde je Manifesto
Manifesto se nachází v původně zanedbané a spíše obávané lokalitě v ulici Na Florenci, poblíž Masarykova nádraží, autobusového terminálu Florenc, a v pěší dostupnosti od náměstí Republiky. Ačkoli je jen pár kroků od rušných míst v centru Prahy a několika dopravních spojnic, naučit sem lidi chodit bude stát značné usilí. Dočasně nevyužitý pozemek byl laskavě poskytnut společností Penta Real Estate, zatímco budou probíhat přípravné práce pro trvalý redevelopment této lokality, který sem vrátí život a aktivitu natrvalo. Po uplynutí stanovené doby bude Manifesto hledat další pop-up lokaci.
tisková zpráva
0 komentářů
přidat komentář