Plechový dům u Lince

Haus Mesh

Plechový dům u Lince
Adresa: Hagenberg, Rakousko
Realizace:8.2018 - 6.2019
Užitná plocha:246 m2
Plocha pozemku:852 m2


Foto: Paul Eis, Kerstin Ordelt
Celý dům včetně zahradních úprav byl dokončen v září 2020.
Hlavním cílem návrhu a klientovým požadavkem bylo zohlednění materiálu a zapojení objektu do okolního prostředí.
Nejvýraznějším prostorotvorným prvkem domu je velkoryse koncipovaná zelená střecha, která působí jako kus vystřižené a poskládané krajiny. Zbývající plochy obvodového pláště tvoří lehká dřevěná konstrukce s odvětrávanou kovovou fasádou a velkými prosklenými otvory. Protnutí mohutné terasy s okrajem rostlého terénu představuje pouze částečnou adaptaci na stávající topografii, a proto objekt na severozápadní straně vyčnívá vysoko nad terénem. Vegetační vrstva odstraněná při výkopových pracích byla navrácena zpět do střešní krajiny.
Srdcem celého domu je pět metrů vysoký obývací pokoj, který se nachází v přízemí a z něhož jsou přístupné všechny zbývající místnosti, zahrada i plošina terasy s bazénem. Konstrukčně odstíněné jsou ložnice a relaxační část v horním patře, na něž je napojena terasa zařezávající se do zelené střechy.
Místnosti i jednotlivé plochy na sebe plynule navazují. Uprostřed domu se mezi obytným prostorem a pracovnou nachází krb, který je přístupný ze tří stran. Komínové těleso vyrůstá ze stěny a přes spalovací komoru je umožněn pohled z obývacího pokoje do pracovny. Stejně tak prochází i betonová podlaha a stropní podhled skrz bezrámově zasklenou fasádu z interiéru ven. Těmito exteriérovými přechody je zdůrazněno začlenění přírody a životního prostředí do interiéru.
Celá nosná konstrukce domu je z lehké dřevěné rámové konstrukce v kombinaci s částečně odhalenou ocelovou konstrukcí. Základová deska, která je v úrovni terénu, je vytvořena z masivního betonu a současně tvoří finální povrch leštěné a voskované podlahy. Podlaha slouží také jako akumulační hmota kompenzující lehkou střešní konstrukci. Klima uvnitř budovy pomáhá také regulovat velká zelená střecha sloužící zároveň jako ochrana před sluncem a teplem na jihozápadě, což je navíc podpořeno silnou vegetační vrstvou. Obvodový plášť s odvětrávanou fasádou z vlnitého plechu z přírodního hliníku je zavěšen na dřevěné konstrukci.
Trvale udržitelný koncept celé budovy je podtržen použitím neošetřeného dřeva jako stavebního materiálu pro části vnitřních povrchů, stejně jako surového neošetřeného vlnitého plechu z hliníku pro fasádu nebo osazená vegetace namísto střešní krytiny.
caramel
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Caramel Architekten