Petráčkova vila

Petráčkova vila
Rodinný dům je dvoupodlažní, s výškovým členěním, takže obytný prostor má světlou výšku 335 cm a ložnicová část 240 cm. Tím dochází k jasnému zapojení objektu do svažitého terénu zahrady a bez rozsáhlých terénních úprav vzniká před obývacím prostorem rozlehlá krytá terasa, otevřená k jihu.
Ve spodním podlaží je vstupní hala, garáž, dílna, WC, prádelna, kotelna a dva sklepy, v horním podlaží je obytný prostor s jídelním koutem (32,9 m²), kuchyně, spíž, WC, koupelna a čtyři ložnice se šatnou (8 m², 9,15 m², 9 m², 12,3 m²). Celková obytná plocha je 71,35 m².
Konstrukční řešení vychází ze záměru vytvořit v hlavní etáži volný prostor na celou hloubku půdorysu pro dosažení variability dispozice, zejména v ložnicové části, tedy bez vnitřních podpor a s maximálním otevřením jižní stěny do zahrady. Autor navrhl mohutný železobetonový rošt, odvážně zastřešující jak vlastní stavbu, tak i přilehlou terasu, který se svým neopracovaným povrchem výrazně projevuje v průčelí a tvoří spolu s rozměrnými skleněnými tabulemi pásu oken (ukotvených do subtilních ocelových stojek) hlavní články architektonické koncepce díla. Obvodové suterénní zdivo je smíšené s kamenným lícem, přízemní zdivo je smíšené s vnějším lícem z bílých vápenopískových neomítaných cihel. Okna mají dřevěné stahovací žaluzie.
Architektonický účin stavby je znásoben rámcem vzrostlé zeleně upraveného zahradního prostředí, jehož autorem je arch. Ivan Otruba.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Ivan Ruller