Penzion IV v Opavě

Penzion IV v Opavě
Spolupráce:Vladimír Vonka, Jan Kupec
Adresa: Hálkova 1756/13, Opava, Česká republika
Investor:Statutární město Opava
Soutěž:2012
Projekt:2013-17
Realizace:2019-20
Užitná plocha:3188 m2
Zastavěná plocha:916 m2
Náklady:80 000 000 CZK


Generální projektant: Technico Opava s.r.o.
V roce 2012 město Opava vyhlásilo architektonickou soutěž o návrh budovy obsahující malometrážní bytové jednotky. Realizovaný návrh se v této soutěži umístil na děleném prvním místě.
Místo se nachází na rozmezí dvou stávajících městských struktur. Zástavba rodinných domů se zde konfrontuje s panelovým sídlištěm. Navrhovaný dům hmotově navazuje ze severovýchodu na sousední bytový dům a doplňuje stávající zástavbu. Zároveň indikuje možnou budoucí dostavbu celého bloku. Navržená hmota vytváří protějšek panelovým domům a umožňuje vytvoření intimního vnitroblokového prostředí na jihovýchodní straně do kterého jsou orientovány všechny byty. Dvůr slouží jako pobytová zahrada pro obyvatele domu.
V objektu je navrženo 52 bytů v pěti nadzemních podlažích. Byty jsou navrženy ve 2 variantách - s odděleným kuchyňským koutem nebo s kuchyňským koutem v obytném prostoru. Každý byt má balkon nebo předzahrádku. Podél severozápadní fasády je prosklená chodba se vstupy do jednotlivých bytů, která slouží i pro sociální kontakty obyvatel. Venkovní okna této komunikace jsou orientována na vnitřní okna bytových jednotek, což umožní dobré prosvětlení bytů a vizuální kontakt s děním na chodbě. Chodba je napojená na komunikační jádro schodiště s výtahem, které je hmotově přiznané směrem do ulice. V přízemí je kromě vstupních prostor navržena společenská místnost se sociálním zázemím, dále sklepní kóje, vyšetřovna a technické prostory.
City Work s.r.o.
0 komentářů
přidat komentář