Parkview

Parkview
Adresa: Pujmanové 1753/10a, Pankrác, Praha, Česká republika
Investor:Skanska Property Czech Republic
Projekt:2012-18
Realizace:2018-20
Užitná plocha:27750 m2
Obestavěný prostor:112880 m3


HIP, stavební část: m3m s.r.o.
Koncepce TZB, koordinace profesí: Stantec s.r.o.
Statika: Statický Servis s.r.o.
Generální dodavatel: Skanska a.s.
Administrativní budova Parkview v Praze 4 je umístěna u ulice Pujmanové, na rozhraní soudobého městského centra pankrácké pláně a centrálního parku na její západní straně. Budova prostorově navazuje na stávající objekty City Green Court a City Tower. Spolu s nimi vytvoří komorní městský prostor velkolepého náměstí, otočeného k parku. Do tohoto náměstí se budova Parkview obrací svým vnitřním, veřejnosti přístupným atriem. Toto atrium svojí jižní stranou leží v pohledové a pěší podélné ose centra pankrácké pláně. Budova má tvar U, jižní, východní a západní křídlo obklopují vnitřní atrium uzavřené prosklenou střechou a prosklenou severní stěnou. Atrium v úrovni přízemí tvoří hlavní vstupní prostor, ze kterého jsou přístupné obchodní plochy a zejména hlavní komunikační jádro budovy. Součástí atria je zapuštěné sezení, obklopené stromy a otevřené dřevěné schodiště do 4. podlaží. Toto schodiště kromě své komunikační funkce pomáhá artikulovat vertikální objem velkolepého atria. Do atria se obrací i patrové galerie spojující jednotlivá administrativní křídla. Budova má tři podzemní a devět nadzemních podlaží a technickou střešní nástavbu. V podzemních podlažích jsou umístěny podzemní garáže a technické zázemí budovy. V přízemí jsou recepce, obchodní jednotky a místnosti správy budovy. V ostatních nadzemních podlažích jsou kancelářské prostory situované podél vnějších i vnitřních, do atria orientovaných fasád budovy. Deváté nadzemní podlaží je zmenšeno o dvě prostorné venkovní terasy. Střešní terasa nabízí všem uživatelům budovy mimořádné výhledy na Prahu a její široké okolí. V prostoru nad komunikačními jádry jsou umístěny venkovní komponenty technického zařízení budovy, ostatní plochy jsou řešeny jako zelená střecha, lokálně doplněná i vzrostlou zelení.

Architektonické řešení fasád navazuje na stávající objekty City Tower, City Point a City Green Court, které jsou, stejně jako budova Parkview, dílem ateliérů Richard Meier & Partners, Architects a Cuboid Architekti a nesou stejný rukopis. Navrhovaná budova má prosklené fasády stíněné vnějšími perforovanými panely a její architekturu oživují vystupující markýzy, balkony, sloupy a trámy. Dominantním prvkem je kromě atria také čtyřpodlažní prolomení na východní a západní straně objektu, které zdůrazňuje existenci pohledové a komunikační východozápadní osy pankrácké pláně. Lehký obvodový plášť je zasklen barevně neutrálním dvojsklem, plné části jsou bílé.

Konstrukčně je budova Parkview řešena jako železobetonový monolitický skelet, opláštěný lehkým modulovým obvodovým pláštěm. Parkview je ekologicky šetrná budova. Kromě velmi kvalitního obvodového pláště k úsporám energií pomáhá větrání atria odpadním vzduchem z kanceláří, použití chladicích trámů a úsporných LED svítidel, použití recyklovaných a lokálních materiálů atd. V prosinci 2020 budova získala mezinárodní certifikaci LEED na úrovni Platinum, která posuzuje její vliv na životní prostředí a certifikaci WELL Health-Safety Rating, která posuzuje vliv na zdraví a celkovou pohodu uživatelů.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
krásná budova
Tereza Benterari
14.01.21 08:39
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od Richard Meier & Partners Architects