Ostrovní projekt Awaji Yumebutai

淡路夢舞台国際会議場

Ostrovní projekt Awaji Yumebutai
Autor: Tadao Ando
Adresa: 2 Yumebutai, Kusumoto-tarui, Higashiura-cho, Tsuna-gun, Awaji, Japonsko
Projekt:04.1993 - 12.1994, 10.1995 - 12.1996
Realizace:07.1997 - 12.1999

Užitná plocha:95078 m2
Zastavěná plocha:38429 m2
Plocha pozemku:213930 m2


Projekt Awaji Yumebutai (Jeviště snů) se nachází na stohektarovém pozemku Higashiura na severovýchodním pobřeží ostrova Awaji, kde se 17. ledna 1995 odehrálo ničivé zemětřesení, které si vyžádalo více než 6000 lidských životů. Tato přírodní katastrofa také zapříčinila přerušení a přepracování celého projektu. Andův přepracovaný návrh obnovuje zničenou krajinu, ale zároveň slouží jako památník na tisíce lidí, kteří přišli o život při mohutném zemětřesení v roce 1995.
Dosud se jedná o největší realizaci japonského architekta Tadao Ando, kde se kromě visutých zahrad, skleníku a venkovního divadla dále nachází hotel, mezinárodní konferenční centrum, kongresový sál, restaurace a kaple.
Neobvyklý pozemek vznikl po těžbě materiálu pro 20 km vzdálený umělý ostrov mezinárodního letiště Kansai, který vznikal dlouhých třicet let a nachází se v ósackém zálivu. Hlavním Andovým cílem bylo zacelit lidskou ránu v krajině a pomoci přírodě v regeneraci, čemuž výrazně napomohlo místní teplé a vlhké klima.
Výsledný soubor tvoří řada vzájemně se protínajících přísně geometrických částí. Místo po odtěžené zemině vyplnily čtvercové terasovité záhony celoročně zelené botanické zahrady (zahrada tisíciletí) sloužící rovněž ke studiu botaniky. Květinové zahrady dále oživují světlo, stín a zvuky tekoucí i stojaté vody. Celý areál je protkán promyšleným rámování výhledů na oblohu, vodní plochy a vegetaci. Hlavní materiál, kterým je hedvábně hladký pohledový beton, doplňují hrubý kámen, mořské mušle a sklo. Nehmotnými (ale důležitými prvky) jsou světlo, zvuk a vůně. Jako historický předobraz souznění stavby s přírodou posloužil palácový komplex Alhambra, který je usazen ve svahu nad španělskou Granadou.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Tadao Ando