Obytný soubor na místě bývalé těstovinové továrny Zaggia

Nuova area residentiale Ex Pastificio Zaggia

Obytný soubor na místě bývalé těstovinové továrny Zaggia
Autor: Luca Rossi
Spolupráce:Mauro Calista
Adresa: Calle Michelangelo, Giudecca, Benátky, Itálie
Investor:Comune di Venezia
Projekt:1993
Realizace:6.1994 - 9.1997
Náklady:2 547 844 Euro


Nová obytná čtvrť se nachází na východní části souostroví Giudecca, ve středu ostrova Zittele. Jedná se o rekonstrukci Ex Pastificio Zaggia (bývalé továrny na těstoviny). Vyčnívá do nitra ostrova a navazuje na rezidenční komplex bývalé továrny na led. V obou případech jsou to nemovitosti získané městem Benátky v osmdesátých letech, aby uspokojily potřeby bydlení benátské komunity. Objem 9522 m³ byl proto obnoven k rezidenčním účelům a přestavěn na 32 bytů různých velikostí od 45 do 95 m². Intervence se zabývá tématem spojení mezi dvěma budovami: stávající budova, která se rozvíjela podél Calle Michelangelo a nové paralelně uspořádané tělo postavené na místě zbořených továren. Odděluje je od veřejné ulice, která vede k Masonské mateřské škole. Propojení budov je ve dvou místech tvořeno dvoupodlažními krytými můstky. Zvláštní význam je přisuzován definici role objektů a charakterizaci jejich vstupů. Nová vnitřní cesta rozděluje, jak jednotlivé vchody do bydlení, tak i vnější schody a společné schodiště a výtahy.
Vstupy do přízemních bytů vedou přes soukromé zahrady ve vzestupné gradaci, po dvou jsou lemovány kamennými zdmi, vysoké 1,6 m. Tímto způsobem získává určitý druh "skalární přístupnosti", což zaručuje větší soukromí pro ubytování.
Centrální část objektů propojená mostky slouží jako schodiště a výtah. V přízemí se nachází nová budova s bydlením pro seniory 2 mezonetové apartmány směrem ke čtvrti Mason; ve třech horních patrech je 5 dvoupokojových bytů, 1 jednopokojový na prvním, 2 jednopokojové na druhém, 4 dvoupokojové ve třetím patře. Celkem projekt obsahuje 32 nových bytů (4x95m², 7x88m², 4x78m², 10x68m², 7x48m²).
Karolína Burešová
0 komentářů
přidat komentář