Rekonstrukce a konverze bývalé výrobny ledu

Rekonstrukce a konverze bývalé výrobny ledu
Spolupráce:Michelina Michelotto Pastor, Barbara Pastor
Adresa: Fondamenta Zitelle 53A, Giudecca, Benátky, Itálie
Investor:Comune di Venice, EdilVenice
Projekt:1989-92
Realizace:1992-94


Bývalá továrna na led leží v severní části ostrova Giudecca v Benátkách. Pro autory návrhu, Pastor Architteti, to není první rekonverze historického objektu. Ve svém portfoliu jich mají hned několik, včetně svého vlastního studia, které vzniklo ve starém benátském městském domě.
Budova bývalých ledáren (fungující v třicátých letech minulého století) je dnes přestavěna na bytový dům obsahující sociální bydlení. Ve dvou nových blocích se nachází celkem 23 bytů. Bloky A a B jsou postaveny naproti sobě, tak aby vytvářely systém kolmých uliček (calli) na nábřeží propojující vnitřní část ostrova s břehem. Toto uspořádání vychází z typické urbanistické struktury ostrova Giudecca.
Byty v přízemí jsou jednopodlažní, v prvním patře jsou pak řešeny jako mezonetové. Do bytů se dá dostat systémem lávek přes calli.
Z původní stavby byly ponechány obvodové zdi a zachovány byly také prvky pocházející z 19. století. 
Z respektu k původní zástavbě se architekti rozhodli navrhnout novostavbu z cihelného zdiva. V původních obvodových stěnách byly zanechány stejné okenní otvory. V novostavbě byly tvary okenních otvorů modifikovány, stále ale svým tvaroslovím navazují na původní zástavbu.
Lucie Zádrapová
0 komentářů
přidat komentář