Obytný soubor Les Espaces d'Abraxas

Dossier de logement Les Espaces d'Abraxas

Obytný soubor Les Espaces d'Abraxas
Adresa: Place des Fédérés, Rue des Arcades, Noisy-le-Grand, Francie
Investor:S.A. d'H.L.M. Les Trois Vallées
Realizace:1978-83
Užitná plocha:47000 m2


S pozdní tvorbou katalánského architekta Ricarda Bofilla se můžeme seznámit také v Čechách na příkladech kancelářského komplexu v industriálním prostředí pražského Karlína nebo exkluzivního bydlení v samém srdci Starého Města. Kdo by se chtěl přesvědčit o tvarové pestrosti Bofillova ateliéru, měl by se nejlépe vypravit do Španělska, kde od 60. let buduje nepřehlédnutelné resorty pro tisíce turistů mířících do Středomoří. Českému publiku bude nejbližší bytový dům Kafka's Castle (Kafkův zámek) z roku 1968 tyčící se na kopci nad plážemi v Sitges, kde se Bofill nechal ovlivnit idejemi Plug-in City britského Archigramu. Se vzmachem postmoderny na přelomu 70. a 80. let pak Bofill získal příležitost realizovat megalomanské soubory sociálního bydlení na půdorysech historických paláců.
Zatímco meziválečná moderna navrhovala ubytování ve fungujících strojích uprostřed zeleně, tak následující generace se chtěla opět navrátit do měst, ale bez všech negativních aspektů spojených s temnými vnitrobloky. Ricardo Bofill si našel vlastní cestu, když se nechal inspirovat renesančními zámky a barokními paláci, které přetvářel na sociální bydlení. Působivé urbanistické kompozice nabízí bytové jednotky v dórském sloupu nebo vítězném oblouku. Zatímco předobraz byl určen nejvyšší vrstvě, tak Bofillova postmodernistická interpretaci slouží prakticky celé společnosti, což z dnešního pohledu může vyznívat idealisticky a po formální stránce naivně. Bofillův návrh vychází z urbanistického konceptu vytváření příměstských center vybudovaných na uzlech hromadné městské dopravy, takže automobilový provoz je vytěsněn po obvodu a uvnitř těchto sub-center dominuje pěší doprava.
Obytný soubor Les Espaces d'Abraxas v Noisy-le-Grand na východním předměstí Paříže se skládá ze tří hlavních částí Le Palacio (Palác, 18 podlaží, 441 bytů), Le Théâtre (Divadlo, 10 podlaží, 130 bytů) a L'Arc (Oblouk, 9 podlaží, 20 bytů). Obytný soubor využil Terry Gilliam v roce 1985 jako impozantní kulisy při natáčení sci-fi filmu Brazil a v roce 2014 posloužil při natáčení jednoho z dílů post-apokalyptické trilogie Hunger Games. Rozlehlé kryté chodby i komorní amfiteátr vybízí obyvatele k pobytu mimo byty. Od roku 2017 Bofillův ateliér usilovně pracuje nejen rekonstrukci stávajícího sídliště, ale také jeho rozšíření o další polyfunkční areál se sedmi sty novými byty, kancelářemi a obchody.
4 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
taký malý
12.12.19 05:42
Na dnešní poměry
Vích
14.12.19 03:37
Vtip?
Ivan
15.12.19 10:09
asi opravdu vtip
Libuše
16.12.19 06:20
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od Ricardo Bofill Taller de Arquitectura