Novostavba nízkoenergetického rodinného domu

Novostavba nízkoenergetického rodinného domu
Adresa: Nad Horou 53, Štěchovice, Česká republika
Realizace:3.2014
Zastavěná plocha:250 m2
Plocha pozemku:5692 m2


Architektonický koncept
Jde o kompaktní jednopodlažní nepodsklepenou stavbu rodinného domu s plochou střechou. Cílem návrhu bylo vytvořit nízký uzavřený objekt -  jakýsi prsten zapadlý do krajiny tak, aby nerušil okolní zalesněná kopcovitá panoramata a přitom zakotvil domov rodiny klienta v zahradě. Vzhledem k rozlehlosti pozemku a potřebě vytvořit intimní prostor pro venkovní pobyt rodiny je dům navržen ve tvaru elipsy s vnitřním otevřeným atriem. Tato elipsa je posazena na pozemek v jeho těžišti, natočená tak, aby orientace ke světovým stranám co nejlépe vyhovovala vnitřní dispozici. Vnitřní dispozice je ortogonální.
Obdélníkový tvar atria je „vyjmut“ a posazen severně jako garáž pro dva automobily, zahradní stroje a nářadí.
Zahradní a sadové úpravy pozemku jsou minimální.

Dispozice
Hlavní vstup do domu je situován severně. Závětří je vytvořeno zálivem za vynechaným otvorem v obvodovém plášti, odtud je vstup do zádveří sloužícím zároveň jako šatna a do technické místnosti. Při chodbě podél východní strany atria je umístěna koupelna s wc a pracovna. Celou jižní část plochy tvoří velký obytný prostor s jídelnou a variabilně uzavíratelná kuchyně s komorou. V intimnější severozápadní části domu jsou umístěny tři pokoje (dvě menší ložnice a jeden velký dětský pokoj propojený svou jižní stranou s atriem), společná koupelna a samostatné wc. Z chodby vedou dveře opět přes závětří do zahrady. Mimo hlavních vstupních dveří a dveří do zahrady jsou v domě ještě dvoje otvíravé prosklené dveře do atria. Všechny ostatní otvory jsou řešeny jako neotevíratelné. Oba vstupy jsou bezbariérově propojeny se zahradou.

Konstrukce
Konstrukčně je dům řešen jako železobetonový (obvodový plášť, stropní deska) na betonovém soklu. Nenosné vnitřní svislé konstrukce jsou zděné z keramických tvárnic, omítané bíle. Materiálově se tak v interiéru uplatňuje pohledový beton v kontrastu s omítanými příčkami. Podlahu tvoří masivní dubová bělená prkna. Obvodový plášť je sendvičová větraná konstrukce, vnější obklad je navržen z vlnitého plechu s drobnou vlnou natřený bílou lesklou barvou. Tato kompaktní „skořápka“ domu je rozpraskaná okenními otvory veskrze přes celou výšku stavby. Okna jsou navržena dřevohliníková se skrytými rámy, neotvíravá. Vnitřní dveře jsou posuvné, plné, dřevěné. Materiálově je garáž železobetonová s prosklenými částmi, stejně jako atrium.
caraa.cz
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od caraa.cz