Návrh fasády obchodního domu Roter Turm

Galerie am Roter Turm

Návrh fasády obchodního domu Roter Turm
Adresa: Neumarkt 2, Kamenice, Německo
Investor:Sachsenbau und Projektierungs GmbH
Projekt:1998
Realizace:1999 - 27.4.2000
Užitná plocha:36700 m2
Náklady:80 000 000 Euro


Historické centrum Saské Kamenice bylo za druhé světové války natolik poničeno, že po odklizení všech trosek v 50. letech minulého století působil střed města spíše jako louka. Obnova svatojakubského kostela (nejstarší sakrální budovy ve městě) stojícího hned za radnicí trvala desetiletí. Stejnou rychlostí byla podle původních plánů postavena historizující budova radnice (Richard Möbius, 1911), ale jinak se v centru uplatnil výkvět moderní východoněmecké architektury: městská hala (Rudolf Weißer, 1974), nákupní centrum Robotron (Roland Hühnerfürst, 1971) či obří busta Karla Marxe (Lev Kerbel, 1971).
Po pádu Berlínské zdi rozvolněné modernistické plánování Saské Kamenice umožnilo další zahušťování centra, takže si investoři rozdělili území na pět částí a zaměřili se na výstavbu obchodních domů přímo na hlavním náměstí. K projektům byli přizváni věhlasní tvůrci: jižní stranu tvoří Galeria Kaufhof (Murphy/Jahn, 2001) a severní fasádu představuje Peek&Cloppenburg (Ingenhoven Overdiek, 2003). Přes nepopiratelné kvality samotných budov, značně utrpěl jejich parter. Obchodní budovy nasály obyvatele do svých útrob. Výkladce nabízející zboží fungují spíše jako velké prosklené bilboardy ale neumožňují přirozenou komunikaci a prostupnost parteru.
Komu se naopak podařilo vytvořit důstojný protějšek historizující radnice, byl berlínský architekt Hans Kollhoff, který byl pověřen ztvárněním fasády nákupní galerie Am Roter Turm (U Červené věže) sousedící s nejstarší dochovanou památkou v Saské Kamenici datující se na sklon 12. století, která sice během války vyhořela, ale kamenné zdivo z rudě zabarveného porfyru zůstalo nedotčeno a v 50. letech minulého století byla věž zrekonstruována.
Jak už to u obchodních domů bývá, architekt byl přizván pouze ke ztvárnění obvodového pláště. Na rozvržení vnitřních ploch již má investor své vlastní specialisty, kteří ví nejlépe, jak otevřít vaši peněženku, abyste začali štědře utrácet v sedmdesáti obchodech o celkové ploše 27 000 m² a v promítacích kinosálech s kapacitou 2 290 diváků.
Kollhoffův návrh z pískově zbarvených keramických tvarovek se musel popasovat s nelehkou situací, kdy každá strana reaguje na odlišné podmínky. Zatímco východní fasáda uskakující před historickou věží hledí na poválečnou modernistickou hexagonální kompozici situovanou v městském parku, tak západní fasáda obchodního domu se obrací do kompaktní struktury založené na historické parcelaci.
Podloubí s výškou přes dvě podlaží je bezpochyby nejživější částí celého Neumarkt (Nový trh). Zahrádky restaurací se během dne vylévají do náměstí. V případě nepříznivého počasí se mohou hosté uchýlit do městské lodžie, aniž by byli ochuzení o výhled na protější radnici.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Architekten Kollhoff und Timmermann