20 komentářů
Panelák u lesa
Milhaus
| 03.08.11 11:25
Další budove bez kontextu a urbanistických (krajinných) vazeb. Ve své podstatě představuje čistý příklad současného superakademismu a konformismu.
re: milhaus
vga
| 04.08.11 10:23
Kdo neviděl na vlastní oči může tvrdit takové nesmysly...viděla jsem ho rozestavěný a působil úžasným dojmem. Sedí tam jak "pr... na hrnci" jak říkaly naše babičky - zvláště z dálkového pohledu z golfového hřiště na Čeladné tam perfektně zapadá a neruší okolí...doporučuji nejdříve se jet podívat a pak kritizovat!!!
Působivé
Tomáš Gábor
| 05.08.11 12:46
Velmi se mi zamlouvá interier, v podání barev i materiálu
...
Daniel John
| 05.08.11 02:26
Nevím, o jakém kontextu píšete, jedná se o soliterní objekt, který velmi pěkně reaguje na okolní krajinu a celkově odpovídá své náplni. Asi jsem kacíř, ale mnoho lidí považuje za jediné možné navazovat (tzn. kopírovat)na lidovou architekturu, která přitom vznikala v určité domě a na základě znalostí a možností své doby. Těžko tenkrát někdo mohl udělat velkoplošné zasklení nebo betonovou stěnu, prostě proto, že se to tenkrát neumělo. Důležitá je pokora k místu, způsob, jakým se k tomu dojde je mi v mnoha případech lhostejný. Jestli je to dům se šikmou, rovnou střechou, či jakýkoliv jiný. Miura je přesně stavbou, která by obstála i v architektonicky vyspělejším prostředí, než je u nás. Fascinuje mě neobvyklá dotaženost, spojení architektury, designu, grafiky i umění. Stále nějak nechápu, že lidé nechodí v krojích, nejezdí auty, která vypadají jako před sto lety, ale v architektuře se stále bez hlubšího pochopení obracíme zpět a mnohdy je to bráno jako jediná správná cesta.
Co mi vadí...
Rýpal :)
| 05.08.11 10:31
Stavba samotná mi nevadí, akceptuju názor části odborníků, že jde o kvalitní architekturu, a až čas ukáže, jak se osvědčí.
Osobně mě spíše zajímá pozadí této realizace, protože dle dostupných informací není "křišťálově průzračné". (Viz např. http://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-52212550-v-celadne-vyrostla- provokativni-stavba-hotel-miura-uz-ted-budi-velkou-pozornost ) . Vzhledem k tomu, že se jedná o podnikatelský projekt se zaměřením na dobře situovanou klientelu, mi přiklepnutí téměř 100milionové dotace vyráží dech. Bohužel nejde o jedinou podporu obdobného zařízení z veřejných prostředků (napadá mě třeba spa hotel Chateau Mcely s.r.o.).

...
Daniel John
| 06.08.11 09:07
Obecně s vámi souhlasím, celý systém dotací je zvláštní. Zároveň si ale myslím, že taková stavba přispívá k rozvoji kraje a tak za daných podmínek proč ne. To nic nemění na mém osobním názoru, že nejlepší cestou jsou co nejnižší daně a zároveň co nejnižší daňové výjimky a dotace.
Dotace
| 07.08.11 01:33
Tady je ta dotace - http://www.rr-moravskoslezsko.cz/file/1630/ Zajimavy je ten (ne)pomer k jinym dotovanym projektum. Jen pro zajimavost - reditel uradu Regionalni rady Moravskoslezsko David Sventek chce kandidovat na hejtmana MS kraje (za ODS).
zahozená šance po česku
...
| 08.08.11 08:26
David Černý kopíruje Block works od Anthony Gormleyho a zařazuje se tak mezi "světové umělce" za hlasitého tleskání ostravských kluků co spolu mluví (tentokrát o dotacích). Stavba je ukázkou průměrného designově showroomového prefabrikátu, který český movitý klient zblblý lifestylovými časopisy omylem chápe jako současnou architekturou. Vlastně se to k sobě všechno hodí - imitace architektury s imitací soch pro imitaci elity. Viz http://www.antonygormley.com/sculpture/series
re : ...
vga
| 08.08.11 11:03
Tak nevím co jste chtěl tímto blábolem "průměrného designově showroomového prefabrikátu" říct... Černý nemá jeho krychloidy jako sochy, ale jako dílo které je součástí stavby a to Gormly nemá...
...
Daniel John
| 08.08.11 11:46
...tak nevím, možná by se chtělo pod příspěvek alespoň podepsat. Z mého pohledu musím říct, že mám plnou knihovnu knih a časopisů o současné architektuře, sleduji i internet, tak přehled mám asi celkem slušný, ledacos jsem už po Evropě i na vlastní oči viděl a tato stavba určitě patří v současném vnímání mezi kvalitní architekturu. Ne každému se musí líbit, to žádná. A co se týče Černého soch, tak ty tam prostě patří, jsou součástí celého konceptu a při vší dobré vůli, něco zcela originálního dnes těžko někdo vymyslí, to by pak musel být z plagiátorství dnes obviněn prakticky každý.
plagiátorstvo
stano
| 08.08.11 04:27
V minulosti sa umelci, ktorí pri tvorbe používali podobné alebo rovnaké techniky a metódy,jednoducho radili do rovnakého prúdu. Honba za originilatou zrejme vrcholí.
zahozena sance
jv
| 09.08.11 10:42
Agreed. I had much the same reaction. It made me think of something David Chipperfield (the architect of Gromley's studio) said: "Stop looking at images and start thinking ideas."
Hotel Miura
Andree
| 10.08.11 04:02
Hotel Miura, bohužel, zcela odpovídá vnímání architektury, zde, na severní Moravě. Koncept, chápající stavbu jako soliter, může být správný - stejně, jako kterýkoliv jiný dobře promyšlený koncept. Zde se však jedná o lacinou stavbu pro jednorázový efekt, který vyprchá dříve než by si investor přál.
Založení architektury na dálkových pohledech je trochu málo. Stavba sama o sobě nepřináší nic nového, rozhodně ne primitivním tvaroslovím ani zcela otřesným a v dnešní době již nevídaným řešením parteru.
Hotel je v porovnání s jinými stavbami dominantní pouze co do své velikosti, ale nikoli svým stylem, nápadem, ani propracovaností detailu. A rozhodně není dominatní stavbou ve vztahu k okolí. Pouze doplňuje zdejší nejednotnost, rozbředlost, povrchnost. Dominovat v tomto prostředí je však opravdu těžké. Hotel je tak dalším příspěvkem místní netečnosti.

Dokonale vyjádřeno již výše: imitace architektury s imitací soch pro imitaci elity
>> Andree
gallina-scripsit
| 11.08.11 03:28
Oceňuji, že se ve svém hodnocení omezujete jen na ta místa, se kterými máte osobní zkušenost. Váš pocit severomoravský se však kupodivu přesně shoduje s mým - středočeským.
Je to zaujímavé ...
Kollar Ladislav
| 14.08.11 12:49
... bol som sa dnes pozrieť, páčilo sa mi ...
na horách by se mělo stavět ze dřeva, ne z betonu...
Kotrč
| 30.10.11 11:23
na horách by se mělo stavět ze dřeva, ne z betonu...
2 Kotrč
MUFNA
| 30.10.11 07:37
...až jsi oklepeš slámu z bot , tak se zajeď prosím podívat např. na baráky do Švýcarska z čeho se staví v 21.století . Ale to se asi do velehor typu Beskyd nehodí
re stano
odillo
| 02.11.11 12:56
antony gormley i jeho česká parodie zosobněná davidem černým jsou součástí uměleckého proudu originality. použít tedy nápad 3D rozpixelování postav je plagiátorství neboli přešlap.
to odillo
stano
| 03.11.11 11:27
OK máte na vec názor, je váš a nikto vám ho neberie a ja už vôbec nie. Ale pri všetkej úcte je to iba váš názor a nie absolútna pravda Každý nápad má niekde svoj pôvod (koleso, klenba, pásové okno...) a každé jeho ďalšie použitie by sa v podstate dalo označiť ako plagiátorstvo. Mimochodom 3D pixelizáciu je kľudne možné vnímať ako výtvarnú techniku (podobne ako u kubistov, či pointilistov). Priznám sa, že v poslednej dobe mi niekedy tá úporná snaha byť za každú cenu originálny a zaujímavý príde rovnako únavná ako následné nikam nevedúce debaty o tom, čo je originál a čo je plagiát. Príde mi, že samotní autori toto riešia podstatne menej, než ich okolie alebo vôbec. V tejto súvislosti by ma celkom zaujímalo, čo si o celej veci myslí Antony Gormley
Akustika
Petr Pobořil
| 18.09.21 01:54
Akustika hlavního společenského prostoru neřešena. Škoda.
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.

Více staveb od LABOR13