Městský park Superkilen

Městský park Superkilen
Adresa: Nørrebrogade, Nørrebro, Kodaň, Dánsko
Investor:Københavns Kommune, Realdania
Projekt:2007
Realizace:2012
Plocha pozemku:33000 m2
Náklady:11 000 000 USD


Spolupráce:

BIG: Nanna Gyldholm Møller, Mikkel Marcker Stubgaard
ig, Ondrej Tichy, Jonas Lehmann, Rune Hansen, Jan Borgstrøm, Lacin Karaoz, Jonas Barre, Nicklas Antoni Rasch, Gabrielle Nadeau, Jennifer Dahm Petersen, Richard Howis, Fan Zhang, Andreas Castberg, Armen Menendian, Jens Majdal Kaarsholm, Jan Magasanik

Topotek 1: Ole Hartmann, Anna Lundquist
 Toni Offenberger, Katia Steckemetz , Cristian Bohne, Karoline Liedtke

Superflex: Lemming Eriksson
Superkilen je půl kilometru dlouhý veřejný městský prostor, který protíná jednu z etnicky nejrozmanitějších a sociálně nejproblematičtějších čtvrtí v Dánsku. Projekt disponuje vším, co typicky tvoří moderní park s cestami pro pěší i cyklisty, napojením na místní dopravu a venkovními rekreačními prostory spolu s místem pro pořádání trhů a plochami na hraní.
Superkilen je park odrážející místní rozmanitost. Cílem projektu je oslavit multikulturní dědictví čtvrti a sjednotit všechny v jedné globální čtvrti. Projekt je koncipován jako rozsáhlá výstava osvědčených městotvorných principů - sbírka objektů z celého světa místních obyvatel ze 62 různých zemí.
Koncepčním východiskem je rozdělení Superkilenu na tři hlavní zóny: červené náměstí, zelený park a černý trh. Červené náměstí se stává prostorem pro sportovní aktivity, zelený park travnatým dětským hřištěm a černý trh je tržištěm s potravinami a místem pro pořádání pikniku. Návrh těží z výhodné polohy Superkilenu v srdci vnějšího Nørrebro (jedna z deseti kodaňských čtvrtí ležící na severozápadě města - pozn.překl.), proto se ateliér BIG rozhodl zaměřit na ty iniciativy a aktivity v městském prostoru, které podporují integraci napříč etniky, náboženstvími, kulturami a jazyky. Superkilen doufá, že podpoří sociální integraci v nejmultikulturnější dánské městské čtvrti - místě, kde se občas objevuje pouliční násilí - a vytvoří městské příběhy a navodí situace z celého světa. Namísto toho, aby městskou část zaplácla tradičním dánským designem, rozhodl se ateliér BIG nashromáždit poznatky místních obyvatel a vytvořit přehlídku osvědčených světových postupů v oblasti městského mobiliáře. Namísto použití standardního pouličního mobiliáře byli místní lidé požádáni, aby sami navrhli konkrétní objekty, jako jsou lavičky, odpadkové koše, vybrali stromy, dětská hřiště, poklopy šachet a značení z jiných zemí, které by byly všechny zahrnuty do výsledného projektu.
BIG
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od B.I.G. Topotek 1 Superflex