Mercandinovy sady - 1. etapa

Mercandinovy sady - 1. etapa
Adresa: Mercandinovy sady, Klatovy, Česká republika
Projekt:2013-16
Realizace:2014-17
Náklady:30 000 000 CZK


Spolupráce: Jaroslav Šindelář - transfér soch, Radek Dragoun - spolupráce na altánu
Konstrukce: František Popelka
Arboristika: Radka Frydrychová
Květinový návrh: Lucie Davídková
Foto: Ondra Vala
Areál Mercandinovy sady je typická stavba krajinářské architektury. Jedná se o výtvor člověka, který vznikl díky jeho spolupráci s přírodou. Klatovský hejtman František Xaver Mercandin inicioval založení parku v letech 1841 - 1845. Návrh je založen na návratu ke komponované krajině, který ctí paměť místa a zároveň umožňuje reflektovat aktuální potřeby společnosti, současný životní styl, resp. ducha doby.

Cestní síť je navržena tak, aby vyhovovala pobytu lidí v parku a zároveň, aby obsloužila hlavní tranzitní směry. Nová oválná promenáda před kavárnou Kolonáda vychází z historického zahradního parteru. Promenáda se lehce vznáší nad centrálním paloukem díky zvednuté oválné římse. Na centrální parter navazuje vodní plocha s novým přístavištěm a altánem. Uprostřed vodní hladiny byl obnoven kruhový ostrov včetně nové konvexní modelace. Na ostrov byl dle návrhu osazen nový pomník v podobě kruhové lavice z kamene od Václava Fialy, který je dedikován krajinářskému architektu Václavu Weinfurterovi. Na jaře jsou všude na ostrově rozkvetlé narcisy v trávníku.

Soubor staveb v rámci krajinářského areálu obsahuje nový vodní program - před Kolonádou byla vytvořena nová fontána s textem prezidenta Václava Havla, uprostřed hladiny rybníka vznikl nový vodní výstřik a dočerpávání vody do rybníka. Dále byl nově konfigurován sochařský program. Původní čtyři alegorické sochy ročních dob Jaro, Léto, Podzim, Zima a pátá socha pomník F. X. Mercandinovi byly situovány jako protiváha Kolonády na analogicky obloukovém půdoryse.
tavba rovněž zahrnuje kompletní obnovu technické infrastruktury - vodovod, kanalizace, novou přípojku plynu pro Kolonádu, elektro a veřejné osvětlení.
CHVOJKA/architekt
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Jakub Chvojka