Manifesto Market Anděl

Manifesto Market Anděl
Spolupráce:Ondřej Švancara, Laura Druktenyte, Ela Siwiec, Francisco Javier Gomariz Moreno
Adresa: Ostrovského 34, Anděl, Smíchov, Praha, Česká republika
Projekt:2020
Realizace:2021
Užitná plocha:2600 m2


Ilustrace: Hanna Hajda
Kontejnery: Koma Modular
Návrh nábytku: David Karásek, mmcité
Původní koncept a kreativní vedení: Martin Barry
Majitel: Martin Barry
Manifesto Market je značka zaměřující se na transformaci zanedbaných a nevyužívaných částí městských bloků v živé iniciační body v rámci celých čtvrtí. Pro svoji třetí realizaci si Manifesto vybralo proluku na nároží městského bloku nacházejícího se na pražském Andělu. Lokalita, dobře napojená na hustě obydlenou rezidenční čtvrť, leží v srdci nákupní, obchodní a zábavní čtvrti Anděl. Tato urbanistická výplň aktivovala nedostatečně využívanou mezeru v městské struktuře a stala se novým místem setkávání.
Forma čerpá z typologie bloků, specifické pro pražskou městskou strukturu. Každé z nádvoří, které se vyznačuje specifickými prvky, jako je mobiliář, osvětlení a zeleň, poskytuje jedinečné zážitky pro návštěvníky i místní komunitu. Forma doplňuje stávající stavební čáru a vytváří veřejný prostor mezi tržištěm a ulicemi. Aktivní čelní fasády působí na bezprostřední okolí a zapojují kolemjdoucí, aniž by vstupovali přímo do food hubu Marketu.
Manifesto Andel je příkladem reverzibilního designu a filozofie opakovaného použití je pro jeho koncepci klíčová. Modulární jednotky navržené ateliérem Chybik + Kristof pro potřeby předchozího Manifesto Market na Smíchově plně odpovídaly koncepci dočasného stavby a udržitelnosti každodenního provozu. Konstrukční prvky a konteinery opláštěné vlnitým hliníkovým plechem, osvětlení a nábytek z předchozí realizace našly využití v rámci nového konceptu.
Vyvýšená dřevěná plošina umožňuje bezbariérový přístup a skrývá pod sebou umístěnou dočasnou technickou infrastrukturu. Tuto sestavu nových a již využitých komponent zastřešuje struktura z modrého lešení, která místy tvoří terasu a dodává tak místu další úroveň pro zážitek z živého prostoru.
Tržnice funguje po celý rok a je poháněna čistou energií z obnovitelných zdrojů. Díky modulární koncepci je Manifesto Market kompatibilní s různými prostory, což umožňuje jeho opětovné využití na budoucích místech.
CHYBIK + KRISTOF
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od CHYBIK + KRISTOF