Louvre Lens

Musée du Louvre-Lens

Louvre Lens
Autor zahrady:Mosbach Paysagistes
Adresa: 99 Rue Paul Bert, Lens, Francie
Soutěž:2005
Realizace:2012
Zastavěná plocha:28000 m2
Plocha pozemku:200000 m2
Náklady:150 000 000 Euro


Pobočka pařížského muzea Louvre v severofrancouzském městě Lens nabízí především mistrovská díla v podobě obrazů a soch zapůjčených z Paříže.
Moderní kulturní objekt ze skla a hliníku se skládá ze dvou hlavních galerií. V jedné jsou pořádány dočasné expozice, první z nich přibližuje renesanční umění.
Druhá galerie je jádrem muzea a je věnována zhruba 200 zapůjčeným uměleckým předmětům z Louvru. Umožňuje porovnávat díla vytvořená ve stejné době, ale na jiných místech světa. Nabízí průřez tvorbou od antiky přes středověk po 19. století. Jsou zde například díla malířů Eugèna Delacroixe a Raphaëla. Louvre bude tamní expozici průběžně obměňovat výměnou některých děl.
Úřady vybraly pro první podobnou pobočku Louvru město Lens s 35.000 obyvateli, aby podpořily rozvoj této hornické oblasti, která se stále vzpamatovává z uzavření tamních dolů. Z Lens do Paříže je to hodina jízdy rychlovlakem TGV. Muzeum Lens-Louvre ročně navštíví až 700.000 lidí.
Novostavbu muzea navrhl japonský architektonický ateliér SANAA, jehož zakladatelé Kazujo Sedžimová a Rjue Nišizawa získali v roce 2010 prestižní Pritzkerovu cenu.
ČTK
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od SANAA