Loft with Love

Loft with Love
Spolupráce:Evžen Dub, Gabriela Sekyrová, Nela Niederle
Projekt:2018
Realizace:říjen 2018 – červen 2019
Užitná plocha:120 m2


První pražský měšťanský pivovar v Holešovicích je významnou dominantou spjatou s národní i pražskou pivovarnickou hrdostí. Byl vybudován koncem 19. století a spolu s nedalekými Pražskými jatkami a Holešovickým výstavištěm utvářel podobu Prahy průmyslové revoluce. Areál Holešovického pivovaru, který se rozprostírá na ploše čtyř městských bloků, je dnes příkladem úspěšného projektu revitalizace.

Původně byl pivovar zrekonstruován v roce 2008 studiem CMC ARCHITECTS. V roce 2009 pak získal cenu Projekt roku. K projektu jsme se vrátili po deseti letech, kdy klient CMC zakoupil jeden z největších prostorů v bývalé kvasírně. V nově upravené budově se nachází celkem 40 loftových bytů. Polovinu z nich tvoří industriální lofty v původních skladovacích kójích, šest dalších bytů bylo vybudováno v průběhu rekonstrukce přední části budovy a čtrnáct loftů se nachází v nové přístavbě orientované směrem do náměstí.

Loft je 5,5 metrů široký, 6 metrů vysoký a 22 metrů dlouhý. Jeho západní část je orientována do prostoru náměstí, které pravidelně ožívá výstavami, přehlídkami či sezónními trhy. Východní část směřuje do vnitřního dvora, od kterého je oddělena malým vstupním dvorkem patřícím k bytu. Zadání bylo jasné - vytvořit loft, který by ctil industriálního charakter původního pivovaru. Minimalistická, racionální krása; obnažené cihlové zdi, ocelové schodiště a knihovna, betonová podlaha a černý strop, to vše spoluutváří jedinečný výraz loftu. Návrh tohoto otevřeného, do detailu promyšleného prostoru byl inspirován představou klienta i původní podobou budovy. Loft tak nabízí možnost moderního bydlení pevně ukotveného v historii.

Klient studia CMC ARCHITECTS si přál, aby návrh vyjadřoval jednoduchost i ve zpracování industriálních detailů a objektů či interiérových doplňků. Materiály byly ponechány ve své původní, surové podobě, popřípadě opískovány. Betonová podlaha nemá dilatace a je ponechána přirozenému popraskání. Barevná paleta je založena na neutrální šedi podlahy, sytě červených cihlových stěnách, teplých tónech masivního dřeva v kuchyni a ostře kontrastující černé základové barvě pokrývající výrazné designové prvky - minimalistické ocelové schodiště a ocelový regál na knihy sahající až ke stropu. Multifunkční obývací prostor je vybaven digitálním kinem. Tato pracovně obytná jednotka disponuje dvěma ložnicemi situovanými na druhém podlaží. Každá je vybavena vlastní koupelnou.

Osvětlení a nábytek byly rovněž vybrány s ohledem na "historicky moderní" charakter loftu. Vyznačují se jednoduchým, industriálním vzhledem, moderními tvary a vysokou funkčností. Větší kusy nábytku byly ponechány v neutrálních barvách, aby opticky nezmenšovaly prostor bytu, zatímco menší zřetelně vystupují z celku kontrastními detaily, liniemi či body.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od CMC architects, a.s.