Lesní koupaliště Quinta da Conceição

Piscina da Quinta da Conceição

Lesní koupaliště Quinta da Conceição
Na severním předměstí Sizova rodného města Matosinhos se nachází areál bývalého kláštera Neposkvrněného početí Panny Marie (Nossa Senhora da Conceiçaõ) z konce 15. století. Drsné podnebí na břehu Atlantického oceánu zapříčinilo, že byl klášter po několika desetiletích opuštěn a místo více než tři století chátralo až bylo v roce 1834 na nákladě všeobecné církevní reformy prodáno v dražbě. V rozlehlém areálu, kde se dodnes nachází starý klášter, lze spatřit historické zbytky fontán, vstupních portálů v manuleském slohu (estilo manuelino) a v kapli sv. Františka, kde byl na počátku 16. století pochován João da Póvoa. V 1. pol. 20. století areál náležel správě přístavů Douro a Leixões. V roce 1956 si území pronajala komise pro cestovní ruch města Matosinhos, která zde zřídila městský park (Parque da Vila) a postupně oblast obohatila o další stavby k volnočasovým aktivitám.
Bývalá klášterní zahrada dnes slouží jako městský park Quinta da Conceição, kam v roce 1960 navrhl Fernado Távora tenisový klub a o pět let později dokončil jeho zeť Álvaro Siza na nedalekém pahorku lesní koupaliště. Sizův návrh kopec ještě navýšil. Stupňovitě uskakující bíle omítané stěny podpírají travnaté terasy a tvoří podnož pětadvacetimetrového venkovního bazénu, který až do nedávné bouře stínily koruny vzrostlých borovic.
Široké veřejnosti je daleko známější přímořské koupaliště Piscina das Marés. Na obou projektech začal Siza pracovat ve stejné době, ale lesní koupaliště bylo dokončeno o rok dříve.
Stavba, která byla v roce 2006 prohlášena za národní památku, prošla v letech 2018-19 za Sizova dohledu částečnou rekonstrukcí, která měla toto rané dílo navrátit do původního stavu, ale také zajistit nové rozvody a prasklinu v nádrži.
V roce 2008 byl Quinta da Conceição převeden na soukromou společnost, ale slouží i nadále jako veřejný park, kde si můžete odpočinout či zasportovat. Celodenní vstupné do lesního koupaliště s maximální kapacitou 300 osob stojí během týdne 6 euro (o víkendu si připlatíte 2 euro). Prohlídku Sizovy stavby bez možnosti koupání můžete během letní sezóny od června do září (od 10:00 do 19:00 hodin) absolvovat za 2 euro.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Álvaro Siza Vieira