Kreslírna umělecké univerzity Bournemouth

Kreslírna umělecké univerzity Bournemouth
Adresa: Wallisdown, Poole, Velká Británie
Investor:Arts University Bournemouth
Projekt:2014
Realizace:2016
Užitná plocha:140 m2


Stuart Bartholomew, vicekancléř a vedoucí umělecké univerzity v Bournemouthu, věří v sílu kresby a její ústřední roli v umělcově tvorbě. Tyto hodnoty hlasitě sdílí i absolvent univerzity architekt Sir Peter Cook. Bartholomew přizval v roce 2014 Petera Cooka, aby navrhl stavbu věnovanou této umělecké aktivitě. Cookova kancelář CRAB (Cook-Robotham Architecture Bureau) s vedoucí architektkou Jenna (Al-Ali) de Leon navrhla objekt využívaný studenty ze všech 17 kateder, které jsou zaměřena od malby, sochařství a ilustraci až po architekturu, kostýmy, scénografii a modelování. Výsledkem je samostatná kreslírna, která byla na anglické umělecké škole postavena po více než sto letech.
Kreslírna oslavuje - a utváří ji - fenomén přirozeného denního světla. Má podobu velké místnosti o rozloze 140 m². Jako hlavní osvětlení slouží severně orientované oválné okno o celkové ploše 30 m² a jako postranní “posilovače“ osvětlení slouží v zadní části místnosti okna skladiště o velikosti 10 m². Na východní straně je další zdroj přirozeného světla ve formě nízkého okna umístěného pod dlouhou lavičkou, které vysílá tajemnou zář. Posledním zdrojem denního světla jsou skleněné vstupní dveře, odkud přichází paprsky podélnou zakřivenou chodbou.
Vnější povrch stavby je sjednocen modrou barvou a současně funguje “orientační značka“ na severním okraji kampusu AUB. Interiér je kompletně bílý a při kreslení působí neutrálně. Prostorová uniformita umožňuje oku soustředit se na formu a její zvlnění v exteriéru i interiéru. Tento jedinečný objekt se odvíjí směrem k malé “porte-cochère“ (brána pro kočáry), která chrání vstupní dveře: a formálně inspiruje přilehlé druhé křídlo nouzového východu. V jižní části kreslírny jsou umístěný toalety a obslužné místnosti.
Obvodový plášť kreslírny tvoří monokoková konstrukce z ocelového plechu (celkem 17 dílů) vyrobených v továrně, převezených na místo, sešroubovaných jako stavebnice a poté svařených, aby poskytly hladký vodotěsný povrch. Vnitřní povrch byl vyvinut technikou GRG (sádra vyztužená skleněnými vlákny), která umožňuje vytvořit přesnou jen lehce zmenšenou kopii zakřiveného vnějšího pláště a současně doplnit o dutinu se servisními místnostmi.
Architektonický tým CRAB, stavební inženýři AKT II, výrobce ocelových plášťů CIG i hlavní dodavatel Morgan Sindall na návrhu úzce spolupracovali od velmi rané fáze a podrobně probírali jednotlivé fáze výstavby odehrávající se na velmi malém pozemku.
CRAB Studio
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od CRAB Studio