Kostel Nejsvětějšího Vykupitele

Chiesa del Santissimo Redentore

Kostel Nejsvětějšího Vykupitele
Adresa: Fondamenta San Giacomo, Giudecca, Benátky, Itálie
Realizace:1577-92


Když se podíváme na fotografii zachycující kostel Il Redentore nebo také kostel Nejsvětějšího Vykupitele, tak nás asi nejvíce zaujme svým umístěním, nachází se totiž na ostrově. Kostel dělí od moře (kanálu Giudecca) jen jedno malé nádvoří, a tím přispívá této stavbě na zajímavosti. Ostrov, na kterém tato stavba stojí, se jmenuje Giudecca a nachází se ve čtvrti Dorsoduro.
Na důležitosti mu možná ubírá velmi hustá zástavba okolních světských staveb namačkaných na sebe. Budovy jsou u sebe v takové těsné blízkosti nejspíše proto, že se jedná o ostrov v důležitém městě, kde je každý metr čtverečný velmi cenný. Architekt Andrea Palladio, který navrhoval tuto stavbu musel proto nejspíše vymyslet, jak této stavbě přidat vizuálně na důležitosti. Proto se nejspíše rozhodl kostel postavit na podstavec, návštěvník kostela tak nemusí zdolat pouze dva či tři schody, ale rovnou patnáct, než se do svatostánku dostane.
Exteriér kostela nejprve zaujme jakousi svou dvoubarevností. Čelní fasáda, kde se nachází vchod připomíná Pantheon z Říma a zároveň odkazuje na klasicistní architekturu. čelní fasáda svým kontrastem bílé barvy vzhledem ke zbytku stavby, která je cihlově červená působí dojmem až jakési kulisy. Další dominantou kostela je velká kupole a dvě zvonice s patrným tureckým vlivem připomínající dva turecké minarety.
Interiér kostela se skládá z předsíně, na kterou navazuje hlavní loď, která má na každé straně přidružené tři kaple. Dále lemují hlavní loď dvě apsidy, z každé strany jedna. Hlavní loď na konci vyúsťuje do transeptu s presbytářem. Interiéru kostela dominují dva materiály - bílý štuk a šedý kámen. Celý interiér a především hlavní loď je lemována sloupy v korintském řádu.
Zajímavostí je, že byl kostel vystavěn na vyjádření díků ze vysvobození města z morové epidemie, která Benátky sužovala mezi lety 1575 a 1576. Při této epidemii zemřela asi čtvrtina obyvatelstva Benátek.
Eva Harlenderová
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Andrea Palladio