Knihovna Petra Hájka

Knihovna Petra Hájka
Adresa: Pod Vodárenskou věží 2/271, Libeň, Praha, Česká republika
Investor:Ústav informatiky Akademie věd ČR
Soutěž:2021
Realizace:2022


Na základě vyhrané soutěže jsme zrealizovali Knihovnu Petra Hájka na Ústavu informatiky Akademie věd.
Prof. RNDr. Petr Hájek, DrSc. (1940-2016) byl světoznámý český matematický logik a ředitel Ústavu informatiky Akademie věd ČR. Po profesorově smrti byla ústavu odkázána jeho rozsáhlá sbírka knih. Zadáním bylo knihy vystavit, zpřístupnit a zároveň tak uctít památku osobnosti Petra Hájka.
V obklopení knihami.
Do utilitární místnosti uvnitř dispozice budovy, kde kdysi stál sálový počítač, jsme navrhli vložený pokoj knihovny. Místnost zahalenou do knih. Vložená knihovna funguje jako introvertní pokoj, svět Petra Hájka, jeho knih, vědění.
Do okolních chodeb jsme knihovnu otevřeli velkorysými otvory a průhledy. Výraznou barevností i osvětlením knihovna přitahuje pozornost a láká k objevení. Modrá barva působí důstojně a klidně, navazuje tak na osobnost pana Hájka.
Police nesoucí knihy se propisují i do vnější strany knihovny. Do vytlačených polí tak prosakuje svět Petra Hájka skrze citáty nebo klíčové axiomy jeho matematické práce. Při průchodu kolem knihovny tak návštěvník sbírá střípky profesorova osobního i profesního života.
Studio COSMO
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Studio COSMO