Kaple sv. Antonína

Kaple sv. Antonína
Spolupráce:Michal Zajíc, Miroslav Bayer, Martin Klimecký
Adresa: Dlouhá 237, Černá u Měřína, Česká republika
Investor:obec Černá
Projekt:2002-03
Realizace:2004-06
Náklady:4 000 000 CZK


Generální dodavatel: Stylstav, Křižanov
Subdodavatelé: tesařské konstrukce Václav Puža; zvon Marie Tomášková — Dytrychová; vybavení interiéru Ligno Měřín

Stavba získala nominaci na Evropskou cenu za architekturu „Mies van der Rohe Award“ 2007. Prohlídka kaple je možná po telefonické dohodě (+420 603 827 909). Mše se koná každý poslední čtvrtek v měsíci v 18.00 hodin.

“Kaple sv. Antonína v Černé u Měřína sama o sobě patří k nejlepším sakrálním stavbám u nás po roce 1989. Vhodně dotvořila starou náves a připojila se na ní k dalším drobným veřejným stavbám, které stmelují místní vesnické společenství.“
Kateřina Bečková, Klub Za starou Prahu
číst dále
Náves obce Černá má protáhlý, na jihu mírně rozšířený tvar. Kaple sv. Antonína je umístěna v jižní části návsi podél toku potoka.
Tvar stavby symbolizuje dřevěnou loď sbitou z prken, která je mírně zvednutá nad terén a odstavená na břehu potoka. Prkenný povrch stavby je akcentován několika masivními kovovými prvky z černé oceli — vstupní dveře, rampa, okno s okenicí, úchyt zvonu. V interiéru stavby je opět dominantním materiálem dřevo na stěnách a na stropě, kontrastní materiál podlahy tvoří černé teraco. Obětní stůl je kamenný. Jediným barevným akcentem interiéru je svatostánek s dvířky z červeného skla. Veškerý mobiliář je zhotoven ze dřeva v černém laku. V nově budované kapli sv. Antonína je umístěna dřevěná socha sv. Antonína ze zrušené zámecké kaple.
Konstrukce spodní stavby je železobetonová, nad ní je vztyčena lehká dřevěná rámová konstrukce. Železobetonová základová deska pod úrovní terénu zajišťuje stabilitu objektu, zvýšená podlahová deska nad terénem chrání objekt před záplavou při rozvodnění potoka. V prostoru mezi základovou a podlahovou deskou je umístěna vzduchotechnika. Dřevěná konstrukce stavby je tvořena příčnými rámy, které jsou kotveny ocelovými patkami k podlahové železobetonové desce a podélně zavětrovány. Nosná trámová konstrukce je tepelně izolovaná a pokrytá vnitřním a vnějším obložením z hoblovaných palubek ze severského smrku. Střecha stavby je potlačena mírně zvýšenou atikou s kovovým lemem.
autorská zpráva
3 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Tak kaple!...
šakal
07.05.21 11:01
Tok času
13.05.21 07:05
ach, to snad ne .....
Miroslav Krempl
20.05.21 04:51
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od Kuba & Pilař architekti