Gran Fierro

Gran Fierro
Adresa: Myslíkova 8, Nové Město, Praha, Česká republika
Investor:Juan Cruz Pacin
Projekt:2019
Realizace:2020
Užitná plocha:314 m2
Zastavěná plocha:445 m2


Založení studia Formafatal v roce 2015 bylo provázeno projektem a realizací interiéru argentinské restaurace Gran Fierro ve Voršilské ulici v centru Prahy.
Uplynulo pět let a majitel restaurace Juan Cruz Pacin byl donucen svůj úspěšný podnik přestěhovat na novou adresu, do ulice Myslíkova, nedaleko jedinečné funkcionalistické budovy – galerie Mánes.
Architektky ze studia Formafatal se opět zhostily návrhu a v historické budově, spadající do památkové zóny UNESCO, kde byl po léta provozovaný hostinec, navázali na původní koncept Gran Fierra a doplnili jej nové přístupy.

"Snaha o maximální využití vybavení a mobiliáře původní restaurace v jisté míře už definovala směr, použité materiály a základní barevnost interiéru.
Do návrhu jsme vsadili nové prvky, opět odkazující na surové stavební materiály, které ovšem dostávají zcela novou funkci. Obnažené ocelové HEB nosníky slouží jako podnože k lavicím, roxorové tyče opticky předělují prostor v jeho částech nebo je z nich navržená velkorysá vinotéka přes celou stěnu a kari sítě slouží jako treláž pro zelené rostliny a oplocení zahrádky.

Nově se objevují betonové tvarovky, ze kterých je vytvořena dominantní dekorativní předstěna hned ve vstupní části restaurace. Tato stěna je symbolickým odkazem nového přístupu – nejen architektonického návrhu, ale především nového smýšlení a filozofie Gran Fierra a jeho majitele, který vyměnil dřevěné uhlí za bio uhlí. V Gran Fierru ho začali sami vyrábět z dřevního odpadu z kuchyně. Proto uvnitř každé betonové tvarovky levituje uhel, stěna je jako vitrína, uhel je jako šperk. S tímto vizuálním konceptem pokračujeme ještě do zadní části restaurace, kde je z uhlů například vytvořena zavěšená klenba jednoho ze salónků." (Dagmar Štěpánová, Iveta Tesařová, Formafatal)

Nově zrozené Gran Fierro se rozprostírá na ploše 390 m² (vč. zahrádky) o celkové kapacitě 163 míst k sezení. Restaurace je rozdělena na tři hlavní části – hlavní prostor s integrovanou otevřenou kuchyní, venkovní zahrádka se zimní zahradou a zadní trakt s VIP salónky.


Slova majitele restaurace:

"Jakmile jsem se dozvěděl, že musím Gran Fierro přemístit do jiného prostoru, cítil jsem, že nový design by měl překonat ten stávající. Ale zároveň to muselo zachovat pocit toho starého. Mohl jsem tedy architektkám z Formafatal pro tuto práci věřit jen proto, že skutečně rozumí významu, který stojí za designem Gran Fierro.

Byla to výzva, vzít prvky originálního designu tak, aby ladili v novém prostoru s novými prvky. A speciálně s novými koncepty, restaurace prošla silnou transformací, kterou bylo třeba vyjádřit designem.

Originální návrh stěny s dřevěným uhlím spustil jednu z největších transformací restaurace. Protože jsme chtěli vystavovat dřevěné uhlí jako dekorativní předměty, museli jsme hluboce přemýšlet o dřevěném uhlí a jeho původu. Tehdy jsme zjistili, že mnoho produkcí dřevěného uhlí přispívá k odlesňování a rozhodli jsme se o tom šířit povědomí a také jsme začali vyrábět vlastní ekologické uhlí. Nyní můžeme říci, že tato stěna je naším nejsilnějším vizuálním vzkazem." (Juan Cruz Pacin, Gran Fierro)
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od formafatal