Chalupa HAJ

Chalupa HAJ
Adresa: Krkonoše, Česká republika
Realizace:2022
Užitná plocha:242 m2
Zastavěná plocha:214 m2
Plocha pozemku:3100 m2


Hlavní inženýr projektu: RVA architects | Ing. Roman Vejmelka
Hlavní dodavatel: 3K stavby
Management – realizace interiéru: Atelier SAD | Tomáš Kalhous
Atypický nábytek: Bernt interiéry | Ing. Jaroslav Bernt
Zámečnické prvky: Ivo Vrátil
Epoxidové stěrky: Tomáš Šomšág
ADR — Architektura

Zadáním rodiny s dětmi bylo vytvořit rekreační objekt pro trávení volného času v letním i zimním období, který poskytne prostor setkávat se také v širším rodinném kruhu a s přáteli.
Objekt měl zapadnout do krajiny, respektovat místní architekturu a zároveň působit moderním dojmem a splňovat potřeby současného života.

Chalupa byla postavena na západním svahu Pomezního hřebenu v Krkonoších. Okolní terén je svažitý, poměrně prudce klesající do údolí, pozemek leží v nadmořské výšce cca 1000 m nad hladinou moře. Stavba stojí na území Krkonošského národního parku a je obklopena volnou přírodou, která není ohraničena žádným plotem ani bariérami. Ze severní strany pozemek přiléhá k lesu. Při pohledu z většiny oken je pěkný výhled do údolí a okolní krajiny, a také na vrchol nejvyšší české hory Sněžky.

Jedná se o jednopodlažní dům s obytným podkrovím. Díky kamenné podezdívce objektu může okolní terén plynout přirozeně kolem domu. Objekt se skládá ze dvou základních hmot. Hlavní hmota je tvaru obdélníku o rozměrech cca 15 × 10 m a je zastřešena sedlovou střechou. Druhá hmota je přízemní s rovnou střechou a tyto dva objemy se navzájem prolínají.

V přízemí objektu, v části pod hlavní hmotou je situován obytný prostor s kuchyní a jídelnou, technickým zázemím domu a relaxační prostory. V druhé části stavby je umístěna garáž.
V podkroví, přístupném z chodby po jednoramenném schodišti jsou umístěny tři ložnice, dvě koupelny a jedno samostatné WC. Hlavní ložnice má lodžii na severní fasádě. Zbylé dvě ložnice mají zvýšené patro sloužící jako příležitostný spací prostor.

Fasády domu jsou obloženy převážně dřevěným modřínovým obkladem. Krytinu sedlové střechy tvoří hliníkový plech se stojatými drážkami. Podezdívka domu je kamenná, tak jak je v místě běžné. Okolní terén je ponechán v zásadě bez úprav a dům je tak přirozeně zasazen do horské louky.


Formafatal — Interiérový design

Klienti toužili po chalupě odrážející okolní horské prostředí, ve spojení s plným komfortem moderního domu.

Materiálová škála interiéru je jednoduchá, materiály jsou použity ve své přírodní podobě - masivní dřevo, desky s oloupanou hranou, černá válcovaná ocel, nebarvený děrovaný plech, cementová stěrka...

Téma černého válcovaného plechu propojuje hmotu knihovny s krbem a prostorem kuchyňské linky. Duhová kresba plechu vynikne na obložení tělesa krbu, tloušťka masivních kovových plátů v detailech knihovny. Černý límec propojuje obývací prostor s chodbou a schodištěm.

Masivní dřevo se prolíná v různých podobách celým domem - na podlahách, na nábytku na míru. Klientům se podařilo získat několik nádherných masivních desek - mohutná fošna s nerovnoměrným z kůry oloupaným okrajem tvoří desku jídelního stolu, motiv se opakuje také na čelech pohodlných postelí. Úchytky skříní a madla na ručníky jsou zhotoveny z dřevěných tyčí v kovových úchytech.

Materiálově strohé koupelny kombinují světlejší stěrkované povrchy a tmavá betonová umyvadla, podtrhnuté dřevěnými detaily a akcenty osvětlení zrcadel a výhledy do krajiny.

Řešení zábradlí schodiště propojuje patra polotransparentní panelovou stěnou z nebarveného perforovaného plechu, s drobnými konstrukčními detaily. Stejný plech se objevuje na trámech spacích pater.

Dveře jsou dotaženy na celou světlou výšku, konstrukční detaily, tvořené na míru domu, kreslí svislými linkami zejména v patře domu.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od ADR formafatal