Dům Vrané nad Vltavou

Dům Vrané nad Vltavou
Dům je zapuštěn do svažitého terénu na pravém břehu Vltavy. Parcela byla složitá vzhledem ke svému trojúhelníkovému tvaru a výraznému svahování orientovanému k severu. Ale zároveň krásná a intimní díky velkému množství vzrostlých ořechů a třešní, sevřením okolních zahrad a krásným výhledům na lesy protějšího břehu řeky.

Dispozice domu se těmto podmínkám zcela přizpůsobuje a splňuje vyvážený kompromis požadavků na klid a soukromí a také na dostatek slunce a kontakt se zahradou. Je tvarována do půdorysu otevřeného písmene L a rozprostřena do dvou pater a jednoho mezipatra. V nejvýše položené části pozemku je dům jednopodlažní, zde se nachází společný obývací prostor s kuchyní, jídelnou a sezením a s velkým rohovým prosklením otevřeným na terasu. Tato část domu, obklopená vzrostlými stromy a nejvíce vzdálená od vstupu na pozemek, má naprosté soukromí a je prosvětlena jižním a západním sluncem. Tvoří mezipodlaží mezi dvěma ložnicovými patry. V nejnižší – severní – části parcely, orientované ke vstupu na pozemek, má dům dvě patra – v přízemí se nacházejí pokoje dětí, koupelna a technické zázemí, nad nimi ložnice rodičů s krásnými výhledy a zázemím koupelny a šatny a také otevřená knihovna s vlastní terasou. Hlavní vstup do domu je umístěn ve střední části dispozice, v úrovni společného obývacího prostoru.

S hlavním domem sousedí zahradní domek zahrnující garáž, sklad a místnost pro zahradníka. Ten přímo navazuje na úzkou příjezdovou cestu, která pozemek obklopený pouze zahradami propojuje s obecní komunikací.

Konstrukce domu jsou monolitické betonové s vyzdívkami z dutinových cihel. Fasáda z kontaktního zateplovacího systému v kombinaci s provětrávanou fasádou z tropického dřeva. Okna hliníková s trojsklem, částečně motoricky ovládaná. Dům využívá tepelné čerpadlo a sluneční energii.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Paradní BETON + zahrada
Jan NZ
08.10.21 01:29
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od Tereza Čudová Ajmová