Dům ve Zbraslavi

Dům ve Zbraslavi
Projekt:2018
Realizace:2019-21
Užitná plocha:174 m2


Projekce: Petr Hanzal
Statika: Tomáš Novotný
Hlavní dodavatel: Stavitelství Klus
Zahrada: Lada Piskáčková
Stolař: Jan Kořínek
Obyčejný, vesnický dům s podkrovím a malým sklepem stojí uprostřed rohového pozemku v osadě Baně jihovýchodně od Zbraslavi. Jeho osud ovlivnil požár, který nenávratně poškodil zejména stropy a střechu. Novými majiteli domu se stali manželé se dvěma dětmi, kteří si přáli dům rekonstruovat, přistavět větší garáž a navrhnout novou podobu zahrady.
Navržené stavební úpravy respektují původní objem domu i jeho půdorysnou stopu. Výraznou proměnou prošla také okolní zahrada, do které se dům otevírá novými průhledy a průchody. Dům je rozšířen do zahrady proskleným zádveřím a terasou. Naopak nová betonová garáž je ukryta pod terénem v rohu pozemku a z domu není vůbec vidět. V zahradě tak garáž vytváří mírný zelený svah a maximalizuje její plochu.
Srdcem domu je velkorysý obytný prostor otevřený do krovu, který je propojený s jídelnou a kuchyní. Z kuchyně  je krásný výhled na sousedovy vrby a střechy okolních domů. Za schodištěm, v soukromější části domu, je umístěna ložnice a koupelna. Galerie v podkroví slouží jako knihovna s pracovním koutem, herna nebo místo na cvičení jógy. Z galerie se vchází do dvou pokojů a malé koupelny. Místnosti v podkroví jsou osvětleny pásovým světlíkem, který umožňuje majitelům pozorovat oblohu; třeba i při usínání přímo z postele.
Zvenku skromný dům je uvnitř prostorově i materiálově bohatý. Nejvýrazněji lze vnímat nové konstrukce stropů a krovu. Místnostem v přízemí dominují železobetonové stropy, jejichž jednotlivá žebra jsou v průřezu tvarována do trojúhelníků. Konstrukční součástí recyklovaného krovu jsou tenké ocelové kleštiny, které formují prostor podkroví a zároveň fungují jako stínítka. Surovost a hrubé materiály se v interiéru střídají s přesností a propracovanými detaily. Atmosféry jednotlivých prostor doplňují jemné závěsy a barevnost běžných věcí každodenního života.
Martin Neruda Architekt
4 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
dům
almi8
06.12.22 11:21
Beautiful!
06.12.22 11:17
Dům ve Zbraslavi
Lukáš Velíšek
08.12.22 08:05
paráda
Blanka Kudrnovská
08.12.22 09:15
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od Martin Neruda Architektura